SERAP ÜLKÜ

02 Temmuz 2019 Salı 13:13 DİĞER KÖŞE YAZILARI

MİLLETİN AKLIYLA DALGA GEÇMEYİN!

Muğla Büyükşehir Belediyesi son zamanlarda su fiyatları ve toplu taşıma fiyatları ile gündemimizi meşgul ediyor.
Muğla Büyükşehir Belediyesi, önce 13 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşen Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında yeniden belirlen 2019 yılı MUSKİ su fiyat tarifelerinin görüşülmesi esnasında Ak Parti ve MHP'li Meclis üyeleri tarafından verilen Önerge ile içme ve kullanma suyu fiyatlarında ‘Yüzde 50 Oranında İndirim Yapılması’ Teklifi CHP ve İYİ Partili üyelerin oyları ile rededildi.  Üstelik bu kararın üzerine milletin aklı ile dalga geçercesine TBMM’nin aldığı kararı Büyükşehirden su indirimi diye basında yer aldı.
Köylerden Mahalleye geçen yerlerde TBMM’nin aldığı karar ile su ücretlerinin 2022’ye kadar %75 indirimli tarifenin devam edecek karar bu.
Bu kararı Büyükşehir’in aldığı bir karar olarak yansıtılarak kamuoyu yanıltılmak istendi.
 Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir konuyu ser bir dille eleştirirken,en az kullanılan su oranlarında 1 ila 3 kuruş indirim yapılmasına karşın, en fazla kullanılan su oranlarında ise %100’ü aşan zam yapıldığını belirterek, Büyükşehir’i ve yapılan haberleri Muğlalılar ile dalga geçmek olarak nitelendirdi.
Şimdi ise 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle uygulamaya giren toplu taşıma zammı ile ilgili yaptığı açıklama ile Milletin aklıyla bir kez daha dalga geçiyor.
Yeni zamların en çok tartışılan kısmı öğrencilerin öğrenci kartları gösterseler dahi “nakit” ödemelerde tam ücrete tabi olacakları kararı olmuştu. Bu konu twitter’da #OgrenciDusmaniMugla hastag’i ile gündem oldu ve binlerce tepki dolu paylaşım yapıldı.
Gelen tepkiler üzerine Büyükşehir Belediyesi yine yaptı yapacağını!
En çok tartışılan “Nakit” biniş yapan öğrencilerin tam ücrete tabi olacağı kısmına değinmeden “kent kart” uygulaması fiyatlandırması üzerinden şu acıkmayı yaptı;  
“Bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında ulaşımda yapılan şehiriçi zammının öğrenciler için 4 TL olduğu bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. UKOME'de alınan karara göre şehiriçi ulaşımında öğrenci ücreti; 2,35 TL, sivil ücreti;3,05 TL’dir.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.”
 Unutulmaması gereken ve altını çizerek yazılması yüksek sesle dile getirilmesi gereken bir konu var ulaşım da su da haktır. Büyükşehir Belediyesi Kar amacı güden bir kuruluş değildir. Vatandaşa hizmet etmek için, birlikte yönetmek için gelen Sayın Osman Gürün vatandaşın su ve toplu taşıma konusunda mağdur edildiğini görmüyor, duymuyor mu?
Serap söyleyince kötü oluyor ama; yol yakınken görmek, duymak ve hatta karardan dönmek gerekir. 5 yıl dediğin nedir gelir, geçer…
358 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Mehmet Ali - 03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:34
    Bizim Muğlaya müstahaktır doğru düzgün hizmet yok almaya geldikleri kendilerini Paris'te zannediyorlar Muğla,nın çoğu ilçesi ne kadar geri kaldığı farkında değil