“SAĞLIKLI YEM SAĞLIKLI GIDA” DENETİMLERİ…

“Sağlıklı Yem Sağlıklı Gıda” Denetimleri…

24 Nisan 2019 Çarşamba 12:49 < TARIM
Seydikemer Tarım ve Orman  Müdürlüğü denetim ekipleri 5996 sayılı ’Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ kapsamında Alaçat ve Eşen Mahallelerinde bulunan yem bayilerini denetledi.

Denetimlerde yemlerin saklama koşulları, depolama şekilleri ve bayilerin Kayıt-Onay Belgeleri kontrol edildi. Edinilen bilgide “Bakanlığımızın   5996 sayılı Kanunu  kapsamında, yetiştiricilerimizin satın aldıkları yemlerin;  güvenilirliğini, hayvan sağlığı ile hayvan ıslahı ve refahını, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunması da dikkate alınarak korumak ve sağlamak görevlerimiz arasındadır. Bu kapsamda yıllık yaptığımız plan ve proğramlardahilinde kontrol ve denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Amacımız sağlıklı ete ve süte erişiminde hayvan beslenmesinde yem kaynaklı problemleri ortadan kaldırmak” dendi.
 
         Denetimler hakkında bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin MARAŞLI ise ; “Hayvan sağlığı açısından yemlerin saklama koşulları, hijyeni,kalitesi,karışımda kullanılan maddelerin içerikleri, yemi kullanan işletmede yetiştirilen hayvanlar için olduğu kadar, hayvansal ürünleri tüketen insanlar içinde büyük önem taşımaktadır. Sağlıksız üretilen ve uygun olmayan koşullarda depolanan yemlerin hayvan sağlığı üzerine yaptığı olumsuz etki hayvanlardan elde edilen ürünlerin değerlendirilmesinde de olumsuz etki yapmaktadır. Bu durum hayvansal üretimin karlılığını düşürmenin yanında milli servetin kaybına yol açmaktadır. Hayvan sağlığına yapılan masraflar, ekonomik kayıplara ve girdilerin yükselmesine sebep olduğu için üzerinde durulması gereken öncelikli ve çok önemli bir konudur. Sağlıksız koşullarda saklanan yemler  hayvan ve dolayısıyla insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bizlerde Müdürlük olarak hayvancılık için çok önemli olan yemlerin İlçemizde depolandığı ve satışının yapıldığı  65  Bayimizin, proğram dahilinde rutin etiket ve hijyen denetimlerini aksatmadan yapıyoruz”. Dedi
 
 
 
123 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR