ORTACA VE SEYDİKEMER ÜRETİCİ SERTİFİKASI VERİLDİ

Ortaca ve Seydikemer üretici sertifikası verildi

18 Ekim 2018 Perşembe 14:53 < TARIM
Ülke nar üretim sıralamasında İlimiz 3. sırada yer almaktadır. İlimizde en fazla ihracatı yapılan ürünler sıralamasında 3. sırada yer alan nar üretimi, Ülke ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir.

Bakanlığımızca, nar üretimi bir yıldır entegre mücadele programına alınmış olup, Ortaca ve Seydikemer İlçelerinde toplam 25 üreticimizle, yaklaşık 900 dekar alanda yürütülmektedir. Nar hasadının hemen hemen tamamlandığı İlimizde, üretim sezonu sonunda üreticilerimize, örnek üretici olarak sertifikaları verilmiştir.

İl ve İlçe Müdürlüklerimizce koordineli olarak yürütülen; Nar Entegre Mücadele projesi çerçevesinde, çoğunluğu Dalyan mahallesinde yer alan 15 üreticimize yönelik olarak Ortaca İlçesi’nde ‘üretici sertifikası’ teslim töreni gerçekleştirilmiştir. Dalyan’da yer alan nar depolama tesisinde gerçekleştirilen törende, ‘entegre mücadele prensipleri’ doğrultusunda; bilinçli, tekniğine uygun, çevre ve insan sağlığını esas alan bitki sağlığı uygulamalarıyla örnek üretici olmaları nedeniyle üreticilerimize sertifikaları teslim edilmiştir. Üretici sertifikaları, Ortaca İlçe Müdürü Okan BİLGİÇ ve İl Müdürlüğümüz, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mesut Durmuş tarafından, üreticilerimize takdim edilmiştir.
               
Yürütülen proje çalışmalarında, Koordinatör enstitümüz Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü (BZMAE) ile unlubitin doğal düşmanı olan biyoarı ve biyoavcı üretimini yapan ve bu doğal düşman salımı konusunda ki demonstryon çalışmalarımızda Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsüden (BATEM) konu uzmanları büyük destek olmuşlardır.
               
Nar üretiminde, unlubit zararlısının doğal düşmanı olan ve ticari olarak üretilen Cryptolaemusmontrozieri böceğinin hemen hemen bütün bahçelerde salımı yapılmış olup, harnup güvesi gibi diğer zararlılara karşı da biyolojik insektisitlere öncelik verilecek uygulamalarla,Dalyan’da ki nar üreticilerimiz gerçek anlamda örnek olmaktadırlar.
 
199 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR     Aktif Anket Yok...