NİHAT ÖZTÜRK ''İÇMESUYU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR''

Muğla İçmesuyu Projesi ile Muğla İli Merkez İlçesinin (Menteşe) 2050 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılayacak proje ile toplam 173.000 kişiye hizmet verecek.

11 Ekim 2017 Çarşamba 11:28 < GÜNDEM
Ak Parti Muğla Vekili Nihat Öztürk sık sık uygulanan “su kesintileri” ile yaz aylarının en çok konuşulan konuları arasında yer alan “içme suyu” sorununun “Muğla İçmesuyu Projesi ile Muğla İli Merkez İlçesinin (Menteşe) 2050 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanarak toplam 173.000 kişiye hizmet verilecektir” diyerek çözüldüğünü açıkladı.

Nihat Öztürk yaptığı açıklama da “Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na projenin hayata geçmesi sürecindeki destekleri için teşekkür ediyorum' dedi. 

Konu hakkında DSİ Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şu şekilde; "Proje kapsamında İl Merkezine su temin eden mevcut kaynaklara ilaveten Sandras-Çövenni Kaynaklarından alınacak yıllık 7,32 milyon metreküp su 12.300 metrelik isale hattı tüneli ve yaklaşık 98.500 metre uzunluğunda ve 1000 milimetre çapında çelik borulu isale hattı ile günlük 45.000 metreküp kapasiteli yeni yapılacak. Muğla İçme suyu Arıtma Tesisine, oradan da Muğla Merkez İlçesi olan Menteşe İlçesinde yer alan5 adet içme suyu deposuna iletilecektir. Sandras kaynakları ile birlikte mevcut Bahçeyaka ve Değirmendere kaynaklarından sağlanacak yıllık 14,51 milyon metreküpve ileride yapılması planlanan Muğla Barajından sağlanacak 11,71 milyon metreküp ile birlikte Muğla İl Merkezine toplam 26,22 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilerek şehir merkezinin 2050 yılına kadarki uzun vadeli içme ve kullanma suyu sorunu çözüme kavuşacak. İşin projeleri tamamlama aşamasında olup 2018 yılı içerisinde yapımı başlanacak" denildi.

 
1774 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
CHP'nin Fethiye Belediyesi Başkan Adayı Kim Olmalı?