NEDEN DALIŞ TURİZMİNE KATKI SAĞLAMASIN?

Geçtiğimiz günlerde Bozburun Mahallesi açıklarında arıza yapan 41 metre uzunluğundaki 'Can-D' ismindeki kuru yük gemisi, kontrollü olarak karaya oturtuldu. Ancak araştırmanın halen tamamlanmaması ve halka gerekli bilgi verilmemesi geminin asbestli olduğu iddialarını da beraberinde getiriyor. Yetkililer geminin asbestli ve asbestsiz olduğu hakkında henüz herhangi bir açıklama da bulunamıyor.

12 Aralık 2017 Salı 15:44 < TURİZM
Asbest solunum ya da içme suyuyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açtığı gibi asbestin Türkiye'de boru, levha, balata, conta gibi alanlarda da kullanıldığı biliniyor. İşte Söğüt Mahallesindeki bir gemi çekek yerinin önünde karaya oturtulmuş vaziyette bekletilen 1961 yapımlı 41 metre uzunluğundaki 'Can-D' isimli kuru yük gemisi de asbest taşıyıp, taşımadığı konusunda endişe ve merak uyandırıyor. Bölge halkı asbestin zararları nedeniyle korkarken, bir yandan da madem zararlı asbestin kullanıldığı çoğu madde de toplatılmalı mı diye soruyor?
 
Halk bu konuda tamamen ikiye bölünmüş durumdayken, geçtiğimiz günlerde asbest tehlikesinden korkan Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubu, CHP Marmaris İlçe Yönetimi ve Söğüt Mahallesi sakinlerinden bazıları, geminin bulunduğu yerde söküleceği iddiaları nedeniyle  geminin önünde basın açıklaması yapmış ve geminin turizm beldesi olan Söğüt Mahallesi'nde tehlike oluşturduğunu iddia etmişlerdi.  Bunun üzerine bir açıklama yapan Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, gemide iddia edildiği gibi bir söküm yapılmasının söz konusu olmadığının altını çizmişti. Yüksel, "Muhtelif incelemeler ve bilirkişilerin verdiği rapor doğrultusunda hareket edilecek. Gemideki arıza giderilerek gerekli tamirat yapıldıktan sonra tersaneye gidecek. Bulunduğu yerde sökülmesi için verilmiş bir karar yok. Geminin sökülmesi söz konu değildir" açıklamasında bulunmuştu.
 
Karaya oturtulmuş vaziyette bekletilen gemi bir grup vatandaş tarafından da geçtiğimiz Nisan ayında Çeşme'de Dalış Turizmi için batırılan gemiyi akıllara getirdi.  Turizm beldesi Marmaris'te dalış turizmine böyle bir katkı sunmanın faydalı olacağını dile getiren mahalle sakinleri bu konuda Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'ın bizzat ilgilenmesini bekliyor.
 
Geminin kuru yük gemisi olması asbest iddialarını bir yandan çürütürken, bir an evvel ilgilileri göreve davet eden vatandaşlar, geminin batırılarak dalış turizmine katkı sağlayabileceğini belirterek seslerinin  duyulmasını istiyor.  
 
3123 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR