MUĞLA'DA BİR İLK !

Muğla'da bir ilk !

14 Mart 2019 Perşembe 11:59 < SAĞLIK
Muğla’da İlk Kez Down Sendromlu Bir Bebeğe Açık Kalp Ameliyatı Yapıldı.

Muğla’da  dünyaya gelen Elzem bebeğin kalbinde, Komplet AV Kanal Defekti  adı verilen çok kompleks bir kalp hastalığı mevcuttu. Doç. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından yapılan başarılı kompleks tam düzeltme açık kalp ameliyatı ile Elzem bebek sağlığına kavuştu.
 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Doç. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından başlatılan erişkin ve çocuk açık kalp ameliyatları başarıyla sürüyor.  Normal doğumla dünyaya gelen ve kalbinde Komplet AV Kanal Defekti adı verilen çok kompleks bir kalp hastalığı olan down sendromlu 7 aylık Elzem Eygül bebek, gerçekleştirilen ameliyat ile sağlığına kavuştu. Şu ana kadar 80 yaş üstü pek çok yetişkin hastaya uyguladıkları başarılı açık kalp ameliyatlarının yanı sıra düşük doğum ağırlıklı yeni doğanlar dahil olmak üzere pek çok çocuk ve bebek hastaya da kompleks açık kalp ameliyatları başarıyla uygulandı.

 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Buğra Harmandar, Muğla’da ilk kez down sendromlu bir bebeğe açık kalp ameliyatı yapıldığını belirterek; “Dalaman’dan hastanemize başvurarak Çocuk Kardiyoloji Bölümü tarafından takip edilmekte olan ve doğuştan Down sendromlu olan Elzem Eylül bebeğe, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ben ve ekibim tarafından yapılan başarılı kompleks tam düzeltme açık kalp ameliyatı yapıldı. Elzem bebek sağlığına kavuşarak taburcu oldu.” Dedi.
 
Doç. Dr. Buğra Harmandar; şu açıklamaları yaptı;
 
“Elzem bebekte Komplet AV Kanal Defekti ( Atriyoventriküler Septal Defekt) adı verilen çok kompleks bir kalp hastalığı mevcuttu. Doğumdan itibaren mevcut olan bu hasatlıkta kalbin karıncık ve kulakçıkları arasındaki duvar gelişmemiş oluyor. Kalp kapakçıkları ise bu duvara tutunamadıkları için serbest halde kalp içerisinde duruyor ve kalp yetersizliğine neden oluyor. Bu hastalığın tam düzeltme ameliyatlarını hastalar genellikle 6 aylıkken gerçekleştiriyoruz. Ama geç kalınmış 8-10 aylık olan hastalara da daha önceden defalarca başarıyla uyguladık. Elzem bebekte uyguladığımız açık kalp ameliyatı ile karıncık ve kulakçıkları arasına yeni bir duvar oluşturarak kalp kapakçıklarını bu yeni duvara tespit ettik. Kalp kapakçıklarında doğuştan beri mevcut olan yırtıkları da tamir ettik. Başarılı bir ameliyat sonrası sağlığına kavuşan hastamız artık taburcu oluyor. Komplet AV Kanal Defekti ( Atriyoventriküler Septal Defekt) hastalığı konusunda 10 yılın üzerinde Dünya çapında çalışmalarım mevcut. 2012 yılında İstanbul Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesinde yapmış olduğum ve o dönem için Türkiye’deki en yüksek vaka sayısına sahip olan çalışmam ( EK-1) 2018 yılında Dünya’da bu alandaki en prestijli dergilerden Cardiovascular and Thoracic Surgery Dergisinde bu alanda Dünya’da yapılmış en iyi 10 çalışma arasında gösterildi.  Bu kadar kompleks doğumsal kalp hastalıklarının ameliyatları özellikle kompleks yenidoğan kalp hastası bebekleri ameliyatları ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler dışında rutin olarak artık yalnızca Muğla’da tarafımızca yapılmaya başlandı.” Dedi.
 
Elzem bebeğin annesi Kezban Eygül, Doç. Dr. Buğra Harmandar ve ekibine teşekkür ederek; “Evladımız ilk doğduğu zaman doktorlar yaşamayacağını söyledi. Umudumuzu hiç kaybetmedik. Buğra Bey’in çok başarılı bir hekim olduğunu öğrendik.  Yaptığı başarılı ameliyatla çocuğumu sağlığına kavuşturdu. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.” Dedi.
618 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR