MUĞLA ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMASI TÜYLER ÜRPERTTİ

Ulusal basına yansıyan iddialar Fethiye için şok etkisi yarattı. Ailelerin dikkatle okuması gereken tüm ayrıntılar.

07 Şubat 2018 Çarşamba 12:15 < GÜNDEM

Daha önce Milliyet'te çalışan gazeteci Burcu Karakaş twitter dan paylaştığı habere göre; Muğla'da özellikle de Fethiye'de korkunç iddialar gündeme geldi.

İddiaların ana kaynağı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çocuk ve Haklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir çalışma olması ve 14 çocukla görüşme sonrası ortaya çıkması nedeniyle MUĞLATÜRK olarak sessiz kalamadık. Lütfen tüm aileler bu haberi dikkatle okusun. 

KISA ÖZET : Fethiye'de bir anne, kızının psikolojisinin bozulması, dışarıya çıkmak istememesi, derslerinden soğuması ve intihara teşebbüs etmesi nedeniyle, olayı araştırıyor ve kızının cinsel istismara uğradığını ortaya çıkarıyor. Olay mahkemeye intikal ediyor. Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Sergender Sezer bu konu üzerine mahkemeye sunulmak üzere bir rapor hazırlıyor. Sergender Sezer anne ve kızla görüşüyor. Ayrıca 14 kızla görüşmeler yapıyor. Sergender Sezer'e konuşan bir kızın iddiaları arasında kızların yatlara servis edildiği dahi var. Haberin ilk bölümünde ​Yrd. Doç. Dr Sergender Sezer ile yapılan röportajı okuyacaksınız. İkinci bölümde ise Kızının cinsel istismara uğradığını ortaya çıkaran anne röportajı var. Annenin iddiları daha da vahim..  Kızların organize şekilde tuzağa düşürüldüğünü anlatıyor. Bu arada Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Müdürlüğü olay hakkında yeniden soruşturma başlattığını da belirtelim. 

İşte o röportajlar;  

Yrd. Doç. Dr Sergender Sezer'e sorulan sorular ve cevapları şu şekilde;
 

 Dava kapsamında istismar suçlamasıyla yargılanan iki sanık var. Mağdur kız çocuğu bu kişilerle nasıl tanışmış? 

Fethiye merkezde iki tane kafe var. Burada tanıştıklarını benim konuştuğum çocuklar anlattı. A çocuğu biriyle tanışınca B, C ve D de onun vasıtasıyla tanışıyor. Kar topu gibi genişliyor. Çocuklarla tanışılan yerler, genelde dört ya da beşinci katta oluyor Girişte kamera var. Polis gireceği zaman görülebiliyor O mekanların ismini belediye ve kaymakama verdim. Okuldan kaçan ya da sorunlu ailelerin çocuklarıyla buralarda tanışıyorlar. Arkadaş oldukları erkeklerin sosyal medyada lüks araba ya da yatlarla fotoğrafları var. Eğlence mekanlarında çalışıyor bazıları. Facebook hesaplarında çok şaşaalı bır görüntü var. Problemli çocukları cezbediyor bu durum. Kız çocuklarını yatla ya da arabayla gezdıriyorlar. Cinsel istismarın yanı sıra fiziksel şiddete de uğruyor kız çocukları.

• Rapora göre, cinsel istismar öncesi ve sonrası şantaj ve tehdit de yaşanıyor.

12 yaşındaki kız tanıştığı kişinin evine gitmiş istemeyerek. "Bir şey içer misin" diye soruyor. Kola getirmiş ve şişeyi yanında açmış. Şişeyi tekrar kapatmak zor bir şey değil. Orada güven vermek istemiş olabilir. Içtikten sonra bir şey hatırlamıyor. Eve gitmek üzere kalktığında aradan bazen 1 ya da 2,5 saat geçmiş oluyor. 
 

• Her seferinde aynı durumla mı karşı karşıya kalıyor? 

Evet. Hiçbir şey hatırlamıyor. Eve giderken cinsel bölgelerinde ve vücudunda korkunç bir bedensel ağrı ile gidiyor. O evden çıkarken hatırladığı bu. Küçük kız Yaşadığı sıkıntılardan sonra "Ben senden ayrılmak istiyorum" diyor. Kız çocuğunun Facebook hesabından ilk istismarcı, fotoğraflarını ve videolarını başkalarına gönderiyor. O fotoğrafları ele geçiren ikinci kişi de bu görselleri kullanarak kız çocuğunu istismar ediyor. Çocukta ciddi bir depresyon başlıyor. içine kapanıyor. Hırçınlaşıyor. Kimseyle konuşmuyor. Odasında perdeleri açmıyor. Normal koşullarda son derece hayat dolu bir kız çocuğu. Tam bir travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor. Yaptığı resimler var. "Ben çok kötü biriyim", "Annemi babamı çok üzdüm", "Onları hak etmiyorum" şeklinde cümleleri var. Resimlerde çatıdan atlayan, boğulan ya da kendini asan çocuklar var.

• Benzer şekilde başka kız çocuklarının da mağdur olduğunu öğrenmeniz nasıl oldu?

Mağdur çocuğun verdiği isimler oldu. "Onları bir araya getirme şansımız var mı" diye sordum. Çocuklar benimle görüşmeyi kabul etti. Ama kayıt almama izin vermediler Benzer bir süreçten geçmiş yetışkin bir genç kadın ile en büyüğü 15 yaşında 14 kız çocuğuyla tek tek görüştüm.

 • O çocukların anlattıklarının ceza davasına konu olan olaydaki mağdur kız çocuğu ile bağlantısı nedir? 

"Sen bu süreci yaşadın mı" diye soruyorum. Ya susuyorlar ya da "Hayır diyorlar. "Ben yaşamadım ama ondan şüpheliyim" ya da "Ben yaşamadım ama onun yaşadığını biliyorum" diyor mesela. Bilinçli bir şekilde kız çocukları bu sürece çekiliyor. Tanışılan erkeklerin bir şekilde bağlantıları var. 14 yaşındaki bir kız çocuğun anlattıklari "... Bu işler o kadar büyük boyutlara ulaştı ki başka yerlerden getirilen çocuklar evlerde tutuluyor. Teknelerle koylardaki yatlara servis ediliyor. Fethiye'ye başka yerlerden de çocuklar getiriliyor. Herkesin bildiği bir şey" 

• Size bu iddiaları aktaran çocuk, davada şahit oldu mu?

Babasından şahit olması için izin aldım. Hakimin karşısına çıkmış ama konuşturmamışlar. Bildikleri hiçbir şeyi söyleyemedi. Çocuklara da o çocuğun iddialarını sordum. "Biz gitmedik ama gittiklerini biliyoruz" diyorlar mesela. Nereden bildiklerini sorduğumda, "Duyuyoruz" diyorlar. Çocukların kullandığı kelimeler ve cinsellikle ilgili bilgileri çok şaşırttı. 12 yaşındaki çocuk "Ertesi gün hapı diye bir şey var" diyor örneğin.

ANNENİN İSYANI... 
Kızı kafede tanıştığı kişiler tarafından cinsel istismara uğrayan anne ile gazeteci Burcu Karakaş görüştü. İşte o annenin anlattıkları; 

- Çocuğunuzun cinsel istismara maruz kaldığını nasıl fark ettiniz?

Bir gün odasına uğradığımda, “Hayır, yapma” sözleriyle irkildim. Yanına gittiğimde uyuyordu. Canı acıyarak söylüyordu bunu. Hırçınlaşmıştı o dönem. Odanın kalın perdelerini hiç açmıyordu. Yazın kışlık yorganını bırakmıyordu. Bir gün peşinden okula gittim. O gün bir kız arkadaşının çocuğumu okuldan çıkarmaya çalışırken gördüm. “Nereye gideceksiniz okul saatinde” dedim. Sonrasında o kız çocuğunun da çekilen fotoğraflarıyla şantaj edildiğini öğrendim.

  •  -Dava açmanız nasıl gerçekleşti?

Kızımın fotoğraflarını yayınladılar. Karakola gittim ama ciddiye alınmadım. ... Sonrasında çocuk şubeye yönlendirdiler. Çocuk şubedekilere, “Bu işte bir şeyler var” dedim. “Şikayette bulunun ama bu işe girmeye emin misiniz” dediler. “Eminim tabii” dedim. CHP Milletvekili Lale Karabıyık o dönem bize destek oldu. Dosyamızı Adalet Bakanlığı’na götürdü. Şikayette bulunduktan sonra delil aramaya başladım. Kızımın arkadaşlarına “Haberiniz varsa bana yardım edin” dedim. Çocuklara aileleriyle davette bulundum. Buluştuk. Anne babasıyla gelenler oldu. “Bana bilgi verin, kim gönderdi size fotoğrafları” dedim. O arada çocukların gözünde çaresizlik gördüm. “Bu olaylar bizde de var teyze” dediler. Biri, “Ben çok zor durumdayım” dedi. Onlara da benzer şekilde fotoğraflarla şantaj yapılmış. Kızlardan biri arkadaşının başına geleni anlattı: Sevgilisi gibi eve götürmüş biri. Orada görüntülerini çekmiş. Sonrasında kız, toplu tecavüze uğramış. Ancak korkusundan kimseye bir şey diyememiş.

  • Kız çocuklarının size anlattıklarını mahkemede de söylediniz mi?

Söyledik. “Olay büyük, başka çocuklar da var” dedim ama azar işittim. “Bir sürü kız çocuğu bu durumda, kimlere pazarlanıyorlar” dedim. Mahkeme başkan susturdu beni. “Kızımı tehdit ederek kime pazarladılar” diyorum, “Hep aynı soruyu soruyorsun” diyorlar bana. Davadaki bir sanığa beraat verdiler, şok yaşadım.

  • Olayın örgütlü olduğuna dair şüpheleriniz neden var?

İki kafe var. Kızlar orada oturtuluyor. Bu kafe, 4. katta. Daha sonra aşağıya indiriliyorlar. Kızım orada kola içirdiklerini ve sonra götürüldüklerini anlattı. “Abiler var” dedi. “Üç kız çocuğunu bir abiye teslim ediyorlar” dedi. Evlere götürüldüklerini söyledi. Bazı kişilerin evin dışında beklediğini söyledi. “Kızlar bazen toplu halde bir yere götürülüyorlar” dedi. “Otel mi” dedim. “Hayır” dedi. Kızım da bir kez götürülmüş. Oradaki kızların hepsini tanımadığını söyledi. Mahkemede ağzımızı açtırmadıkları için bunu anlatamadım. Ayrıca bir sanık avukatı son duruşmada, “Şahıs isteyerek olmuş” dedi. “Evlenmek istediler ama aile kızı vermedi” dedi. Neyi istemiş ya? Benim kızım istismara uğramış!


CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI BASIN AÇIKLAMASI ,
 

             31/01/2018 - 01/02/2018 tarihlerinde bazı haber ve sosyal paylaşım sitelerinde ''Muğla ili Fethiye ilçesinde 2015 yılında en büyüğü 15 yaşında olmak üzere 14 kız çocuğunun koylarda yatlara servis edildiği, dışarıdan getirilenlerin evlerde tutulduğu, cinsel istismarın 12 yaşındaki çocuğun uykusunda sayıklaması ile ortaya çıktığı'' şeklinde haber ve paylaşımların yapıldığı,

                    Yapılan incelemede, haber ve paylaşımlara konu iddialar ile ilgili olarak 2016 yılı içerisinde başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüpheliler O.Z. ve F.K.Y. hakkında mağdur N.K.'ya yönelik gerçekleştirdikleri iddia olunan eylemlerden dolayı ''Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Şantaj, Tehdit'' suçlarından kamu davalarının açıldığı, Şüpheliler hakkındaki yargılamanın Fethiye Ağır Ceza Mahkemesince yapıldığı, şüpheliler hakkındaki dosyaların halen kanun yolu incelemesinde olduğunun tespit edildiği,

                    Haber sitelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında mağdur sayısının birden fazla olduğunun iddia edilmesi nedeniyle diğer mağdurların ve şüphelilerin tespitinin yapılabilmesi amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatıldığı, soruşturma kapsamında gerekli araştırma ve incelemelerin devam ettiği, yine bu kapsamda 2015 yılında meydana geldiği iddia olunan olayları soruşturmaya yetkili makamlara bildirmeyen kişiler hakkındaki soruşturmanın da devam ettiği tespit edilmiştir.

                    Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 02/02/2018

                       

                                                                        Kurtca EKER

                                                                        Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı

 

 
 
 
 
25626 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR