MUĞLA EN BÜYÜK KOLONİYE SAHİP.

Kargaşaya son.

02 Temmuz 2018 Pazartesi 12:39 < TARIM
“Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi”Başarısının Meyvesini Topluyor
Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2013 yılında başlatılan ve başarıyla yürütülen “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi” çalışmaları meyvesini vermeye başladı.Çam balı merkezi olan ve çalışmalarıyla Apiterapi’ninMarka Şehri olmayı hedefleyen Muğla arıcılık çalışmalarına hızla devam ediyor. Bir milyon üzerinde arıcısı bulunan Muğla, her yıl ortalama 3 milyon konaklayan arıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu sayısıyla birçok ülkede bulunan koloni sayısından daha çok koloniye ev sahipliği yapan Muğla’da “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi” başarı ile uygulanıyor.

Muğla Konaklayan Arıcı Sayısıyla En Büyük Koloniye Sahip.
Çam balında, dünya üretiminin %70’i, Türkiye üretiminin %92’sini sağlayan Muğla’da“Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi” değerlendirildi. Muğla Arı Yetiştiriciler Birliği toplantı salonunda yapılan toplantıya başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Kanatlılar ve Küçükevciller Daire Başkanı Ercan Yenidünya, Muğla İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Türkiye Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı aynı zamanda Muğla Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ziya Şahin, 11 ilin birlik başkanları ve ilgili teknik personel katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ziya Şahin arıcılıkta ve özellikle çam balı üretiminde Muğla’nın önemli bir payı olduğunu, dünyanın çam balı üretiminin %70’inin Muğla’dan karşılandığını söyledi. Her sene konaklayan arıcı sayısıyla büyük bir arıcılık sektörü olduğuna vurgu yapan Şahin, bu anlamda  “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi” nin öneminin büyük olduğunu, başarıyla uygulanan bu örnek projenin tüm ülkede uygulanması gerektiğini söyledi.

“Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesiyle ” kargaşaya son.
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal konuşmasında “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi”nin başarısına değindi. Arıcılık ve çam balı üretiminde önemli bir yere sahip Muğla’ya yakışır bir proje olduğunu, örnek olması sebebiyle mutlu olduklarına değindi. 2013’ten bu yanan her yıl arıcılık çalışmalarına ve projeye katkı sağlayarak ilerlediklerini ve gelinen noktanın memnuniyet verici olduğunu söyledi. İl Müdürlüğü çalışmalarının bu konuda devam edeceğine vurgu yapan Erkal, Muğla’nın konaklayan arıcı sayısıyla büyük bir kapasitesinin olduğunu ve azami hizmetle çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kargaşaya mahal vermeden tüm arıcılara hizmet verildiğini ifade etti. Tüm proje ekibine çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, toplantıya katılım sağlayan Daire Başkanı ve Birlik Başkanlarına teşekkür etti. 

Ardından İl Müdürlüğünün hazırladığı Muğla arıcılığı ve çam balını tanıtan film izlendi. “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi” sunumunu Muğla İl Müdür Yardımcısı Enver Aydın yaptı. Toplantı sonrası bilgi alış verişinde bulunularak, proje ekibi tarafından sorular cevaplandırıldı. Kanatlılar ve Küçükevciller Daire Başkanı Ercan Yenidoğanprojenin önem ve başarısına değinerek, bu toplantının genele yapılması konusunda gereken desteği vereceklerini söyledi. Çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, memnuniyetini dile getirdi.
           
422 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR     Aktif Anket Yok...