MUĞLA ÇİFTÇİSİNİN SORUNLARI BİR KEZ DAHA TBMM GÜNDEMİNDE

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Muğla Ziraat Odası başkanları, çiftçiler ve tarım temsilcileri ile yapılan görüşmelerde aldığı bilgiler ışığında Muğlalı çiftçilerin sorunlarını verdiği iki ayrı soru önergesiyle bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

11 Haziran 2019 Salı 14:05 < GÜNDEM
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Muğla Ziraat Odası başkanları, çiftçiler ve tarım temsilcileri ile yapılan görüşmelerde aldığı bilgiler ışığında Muğlalı çiftçilerin sorunlarını verdiği iki ayrı soru önergesiyle bir kez daha Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin verdiği yazılı soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye aşağıdaki soruları yöneltti.
TMO AKTİF HALE GETİRİLSİN, TEŞVİKLER ARTIRILSIN, ÇİFTÇİYE MAKİNA VE EKİPMAN DESTEĞİ VERİLSİN..
1. Muğla ili genelinde ve Milas ilçemiz özelinde tarımsal altyapıları oluşturan baraj ve gölet gibi yatırımların hızlandırılması için çalışmalarınız var mı?
2. Buğday ve mısır sezonunda müdahale kurumu olarak Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çiftçinin ürününü değerinde satın alarak, devrede olması için bir çalışmanız var mıdır?
3. Çiftçilerimizin zeytinyağı ve pamuk primlerindeki teşviğin 80 kuruştan 2 liraya çıkarılması yönündeki talepler noktasında herhangi bir çalışmanız var mıdır?
4. Çiftçilerden kesilen yüzde 4’lük stopaj ve verginin kaldırılması için herhangi bir çalışmanız var mıdır?
5. Özellikle tarımsal alt yapıların hazırlanması için yüzde 50 makine ekipman desteğinin verilmesi konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?
6. Milas ilçemizde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin aktif ve işler hale getirilmesi çiftçimiz için önemlidir. Bu konuda çalışmanız var mıdır?
MİLAS DERİNCE BARAJI SULAMA GÖLET VE KANAL SORUNLARI BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLSÜN
Ayrıca CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği yazılı soru önergesiyle; “Muğla İli Milas İlçesi Selimiye Mahallesi ve çevre Mahallelerinde Tarımsal Sulama tesislerine, inşaatı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan Derince barajından sulama suyu sağlanmakta olup, sulama tesisleri Menteşe Ovası Sulama Birliği tarafından işletilmektedir. Selimiye ve civar Mahalleleri tarım arazilerine su sağlayan Derince barajı; takriben 8000-9000 dekar araziye hizmet edecek şekilde projelendirilmiş ve bahsi geçen Mahallelerde çiftçilerle yapılan görüşmelerde fiilen tarım yapılan alanın 17000-18000 dekar olduğu bilgisi alınmıştır. Proje alanı ile fiilen tarım yapılan alan arasında kalan 8000-10000 dekar tarım arazisinin sulama birliği sulama suyu hizmet bedelinin tahakkuku yapılırken proje dışı alan olarak değerlendirildiği ifade edilmektedir.
ÇİFTÇİDEN SULAMA İÇİN İKİ KAT ÜCRET ALINMASIN, SULAMA PROJE ALANI BÜYÜTÜLSÜN
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda ‘’Birlik görev alanı dışında kalan su kullanıcılarından, suladıkları her dekar arazi başına su kullanım hizmet bedelinin iki katı ücret alınır” hükmü bulunmaktadır
110 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR