LAGINA

Termik santral gölgesinde Yakın Yatağan, Lagina antik kutsal kalıntıları bulunur. Onların yerini, ağır sanayi faaliyetleri nedeniyle tahrip çevresi arasında, paradoksal orada ibadet için kullanılan tanrıçanın özelliklerini eşleşir. Hekate, Anadolu kökenli yeraltı, karanlık tanrıçası oldu.

06 Aralık 2016 Salı 12:52 < BİLGİ - BLOG
Lagina Hekate tapınağı
 
Tarihsel bakış
Hekate kültü bile eski zamanlarda gizem çevrili olmuştu. Başlangıçta, o Yunan panteonunun dahil olmasaydı, örneğin Homer hiç onun destanlarında onu söz etmedi. Büyük bir olasılıkla Hekate kültü hatta belki Lagina bulunmaktadır Karia, içinde, Anadolu'daki kökleri vardı.
Yunan edebiyatında Hekate için erken kaydedilen referans Hesiodos tarafından Thegonia adlı (MÖ 8. yy) 'dir. Bu çalışma, evrenin kökeni ve Yunan tanrılarının soy tanımlayan bir şiirdir. Hesiodos nedenle Titans soyundan olarak, Perses ve Asteria ve bir kızı olarak Hekate'nin açıklar. gibi o oniki Olimpos tanrılarının aittir ancak bazı ayrıcalıklar korur ve Zeus tarafından yenilerini sunulan değildir.
 
Hekate görüntü ve özellikleri antik değişti. Onun eski kişileştirme onlara spor etkinlikleri, balıkçılık ve hayvancılık başarılar verilmesi, insanlara, samimi bir tanrıça ile hayırsever ilişkili olmuştu. Ancak, zamanla, onun temel özellikleri değişti. Hekate yeraltı ile ilişkili gibi büyü ve büyücülük koruyucusu ve, olarak algılanmaya başlandı. O büyülü ritüeller kaynak ve ilk büyücü anne oldu. Bu canlı örnek olarak, o da onun heykellerin dikildiği kavşak hamisi oldu. Bunlar üç kafalı ya da üç gövdeleri ile bir kadın olarak Hekate'nin sundu.
Lagina Hekate kutsal çevresinde yatıyor Stratonikeia Hellenistik kent çok daha eski olduğunu. Lagina alanı Tunç Çağı'ndan beri iskan edildi. Seleukoslar yerel kutsal yeniden ve Karia en önemli dini merkezlerinden biri haline dönüştürdü.

Arkeolojik araştırmalar:
arkeoloji yıllıklarına, Lagina ilk Türk arkeoloji ekibi 1891-1892 kendi araştırma yaptı yer olarak hatırlanacak. Osman Hamdi Bey'in, birlikte Halit Ethem Bey ile - Bu Türk arkeolojisi babası 'tarafından yürütüldü. Yakındaki Turgut, Osman Hamdi Bey Lagina yaptığı çalışmaları sırasında kaldı bir ev var.
 
Uzun bir aradan sonra, Lagina arkeolojik çalışmalar Muğla Müzesi'nin himayesinde 1993 yılında yenilenmiştir. Onlar şu anda Konya'da Selçuk Üniversitesi'nden Profesör Ahmet Adil Tırpan tarafından koordine uluslararası bir ekip tarafından yürütülmektedir.
 
Gezi:
Lagina kutsal kuzey şehir kapısında başladı ve nekropol aracılığıyla liderliğindeki 'kutsal yol' ile Stratonikeia ile bağlandı. Stratonikeia bouleuterionun duvarlarında keşfedilen antik yazıtlar Lagina dini festivali açıklar. Bu festivaller sırasında, Hekate kulları Hekate Tapınağı anahtarı taşınan Lagina için Stratonikeia bir alayı yaptı.
 
Hekate kutsal 2 metre yüksekliğindeki duvarın çevriliydi. kutsal girişinde üç kapıları ile anıtsal Propylon ile oldu. Batısında gelen dört İon sütunları tarafından desteklenen kemerli girişi olan bir stoa durdu.
 
Hekate Tapınağı (Hecateion) kutsal alanın ortasında duruyordu. Bu M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilmiştir. Bunu Stylobat boyutları, sütunlar yerleştirildiği bir platform üst aşama, 28 metre 21.30 ölçüldü, yani. Mimari, tapınak iki intercolumns ve bir sütunun mesafede cella çevreleyen tek bir peristile bir pseudodipteral oldu. kısa olanı üzerinde - Onbir sütun onun uzun tarafı ve sekiz sütun üzerinde durdu. Tüm sütunlar Korint düzeninde idi.
 
bir kez tapınağı süsleyen heykeller İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde sergileniyor şimdi. Aralarında, Karia ve Yunan mitolojisinden sahneleri tasvir frizler vardır: Zeus'un yaşamı, Karia tanrılar, Gigantomakhia ve Amazonomakhia (Antik Yunanlılar ve Amazonlar arasındaki efsanevi savaş) (Olympians ve Giants arasındaki mücadele).
2166 defa okundu.
Etiketlermuğla yatağan lagina kültür doğa turizm
YORUM EKLE
    YORUMLAR
CHP'nin Fethiye Belediyesi Başkan Adayı Kim Olmalı?