KARAYİĞİT" FETHİYE'NİN ISPANAĞI LEZZETLİ VE GÜVENİLİR

Karayiğit" Fethiye'nin Ispanağı Lezzetli ve Güvenilir"

08 Kasım 2019 Cuma 15:52 < TARIM
Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit,"Ispanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme vakalarına ilişkin "Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Ispanağın suçu yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi ve tüketicinin aldığı ürünü temizlemesinde bir sorun var" dedi.
Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Fethiye'de her hafta Cuma günü "Üretici Pazarı"nı dolaşarak denetimlerde bulundu. Karayiğit bir ıspanak tezgahının başına geldiğinde, son zamanlarda Türkiye genelinde iddiaya göre ıspanaktan kaynaklanan zehirlenme vakalarına yönelik açıklamalarda bulundu ve kameralar önünde ıspanak yedi.
Karayiğit, İstanbul ve Tekirdağ'da onlarca vatandaşın zehirlenmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Ispanak tarlasının bir kenarında yabancı otlar var. Kenardaki otlardan karışmış, içinde de tek tük çıkmış. İşçiler bunu toplarken büyük ihtimalle karıştırmış" dedi.
Karayiğit açıklamasının devamında,  "Ben 77 yaşındayım. Yaklaşık 16 senedir de Ziraat Odasında yöneticilik ve başkanlık yapmaktayım. Tarım Kredi Başkanlıklarında görev yaptım ve hala da yapmaktayım. Bunun yanı sıra ekmeğini çiftçilikten kazanan bir vatandaşım. Ispanakta bu tür zehirlenme vakasına hiç rastlamadım. Ispanak günlük veya en fazla iki gün içerisinde üretilen bir sebze. Bizim çiftçimiz artık çok bilinçli bir şekilde işini yapıyor. Yani tarlada ıspanağa tarlada ilaç atıp da pazara getirmez. Üreticimin bu şekilde çalıştığına ben kefilim. Çiftçimiz ve üreticimiz artık her türlü üretim konusunda bilinçlendirildi. Bakanlık da zaten bu konuda açıklamalarda bulundu. Biraz da tüketicinin dikkat etmesi gerekiyor. Pazardan veya manavdan aldığı bir sebzeyi veya meyveyi yıkamadan ve temizlemeden direkt olarak sofraya koyarsa önüne geçilmesi zor olan sıkıntılar yaşanabilir. Ben zehirlenen vatandaşlarımızın ıspanaktan kaynaklanan bir sebepten dolayı zehirlendiklerine inanmıyorum. Bakanlığımızın açıkladığı görüşteyim" dedi.
193 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR