KARAÇULHALILAR YÖRÜK ŞENLİĞİNE HAZIRLANIYOR

Karaçulhalılar Yörük Şenliğine Hazırlanıyor

15 Haziran 2019 Cumartesi 17:54 < FUTBOL
Karaçulha Gönüllüleri Derneği tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale getirilen Yörük şenliği  bu yıl Yayla Karaçulha’da 27-28 Temmuz tarihlerinde iki gün  yapılacak.

Karaçulha Gönüllüleri Derneği tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan  Geleneksel Yörük Şenliği bu yıl 27-28 Temmuz tarihlerinde  Seydikemer’in Yayla Karaçulha Mahallesinde güreş sahası meydanında yapılacak.
Yapmış oldukları sosyal sorumluluk projeleri ve gelenek, görenek kültürlerini yaşatmak adına sergiledikleri çalışmalar ile Fethiye’nin en başarılı dernekleri arasında olan Karaçulha Gönüllüleri Derneği tarafından başlatılan ve bu yıl da 4.’sü yapılacak olan “Geleneksel Yörük Şenliği” için hazırlıkların oldukça yoğun bir şekilde geçtiğini belirten Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı,  4 yıl önce başlattığımız şölenimizi bu yıl iki güne yaydık ve daha kapsamlı ve güzel bir şölen olacak" ifadelerini kullandı.

Amaçlarının Yörük kültürünü ve hayatını bilmeyenlere öğretmek, bilenlere de unutturmamak olduğunu söyleyen Dernek Başkanı Halil Hancı, " Denek olarak 3 yıldır bu şenlikleri sürdürüyoruz. V e bu yıl da 4.'sünü gerçekleştireceğiz.  Her  geçen yıl şölenlerimizi daha kapsamlı bir hale getirmek için için çaba sarf ediyoruz. Bu yıl şölenimizi iki güne yaydık.
Amacımız kendi değerlerimizi ön plana çıkararak, omuz omuza vererek yörüğün dik duruşunu çalışmalarımızda da sergilemektir. Bu yıl da şenliğimiz dolu dolu geçecek. Geçen yıllarda yapmış olduğumuz etkinliklerimiz üzerine daha fazla ek yaparak bu yıl daha güzel içerikli bir şenlik yapmayı planlıyoruz. Yöresel ve kültürel sanatçılarımızın seslendireceği müziklerin yanı sıra, atalarımızdan ve örflerimizden kalma oyunlarımızı da oynayacağız. Tüm halkımızı şölenimize davet ediyoruz. Bu şölen kaçmaz” ifadelerini kullandı.

Yayla Karaçulha Mahallesi Güreş Sahasında gerçekleşecek olan şölen hakkında bilgiler de aktaran Hancı, "Şölenimizde eski düğünlerimizi canlandıracağız. Yörük göçü düzenleyerek, mahallemiz tiyatro ekibi tarafından skeçler sergileyeceğiz. Olmazsa olmazlarımızdan her yaşa uygun yarışmalar yapacağız. Tabiki şölenimize katılan vatandaşlarımız Türk Halk Müziği sanatçısı Fatma Meşe Öz, Fethiye'li sanatçımız Nazmi Akkuş ve mahalli sanatçılarımızın söylediği birbirinden güzel şarkı ve türkülerle kah hüzünlendirip, kah oynatacağız" dedi.
392 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR