FETHİYE
Giriş Tarihi : 18-02-2020 18:04   Güncelleme : 18-02-2020 18:08

Turizmciler 'Fethiye'de Kaliteyi Arttırmalıyız'

Fethiye'deki turizmciler 2020 yılı sezonundan beklentilerini anlattılar.

Turizmciler 'Fethiye'de Kaliteyi Arttırmalıyız'

Profesyonel turizmciler 2020 yılından umutlu açıklamalar yaparken, turizmden geçimini sağlayan esnaflareda ise dünyadaki olumsuz gelişmeler nedeniyle sezonu endişeli şekilde bekliyor. Ayrıca turizmciler Fethiye'deki kalitenin de artması gerektiği konusunda da ortak görüş belirtiyorlar. Fethiyetür, Fethiye sokaklarında turizmin nabzını tuttu

Gelecek yıl için rezervasyon almaya başlayan turizm sektörü temsilcileri, Türkiye’nin 2020 yılında yeni bir rekora imza atmasını bekliyorlar. Turizmden para kazanan esnaf ise özellikle son dönemde dünyada baş gösteren salgın hastalıklar, ülkede gerçekleşen depremler gibi olumsuz durumlardan dolayı 2020 yılı sezonunu endişe ile bekliyorlar. Ayrıca Fethiye'deki esnaflar, turizm anlamındaki eksikliklerin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz açıklamasında bulundular. Fethiyetürk Gazetesi sokakta turizmcinin nabzını tuttu.

 

"Sezon başlamadan sıkıntılar başlıyor"

Fethiye'de 20 yıldır teknecilik ve balıkçılık yapan Mehmet Tiryaki, Sezon başlamadan hastalık gibi olumsuz durumların sezonu etkilediğini söyleyerek Fethiye'deki sorunları dile getirdi. Tiryaki "Fethiye'de trafik otel eksikliği gibi sorunlar var. Hep konaklamalarda küçük butik oteller var. Büyük oteller olsa aslında daha iyi olur gibi geliyor. Fethiye'de 7 yıldızlı otel yok. Bence bu bir sorun. Ayrıca koylarda özelleştiği için eski tarzda biz ailece giderdik. Bütün herkes gider de arabaların alır veya küçük teknelerle giderdik. Pikniklerimizi yapardık. Şimdi piknik alanı kalmadı herkesin. Arabayla gidiyorsun. Fiyatlar biraz yüksek. Birde normal orta halli aileler için koylarda piknik alanı ailecek oturup piknik yapabilecekleri bir alan yok" dedi.

 

"Turizmde kaliteyi yakalamak zorundayız"

Fethiye'deki turizmcilerden Salih Çıralı'da turizmde kaliteye dikkat çekti. Çıralı Fethiye'de eğitim sıkıntısı olduğunu belirterek "Herkesin bir beklentisi var iyi geçecek diye söyleniyor. Yaptığımız yatırımlar gelecek olan turiste gereken ilgi alakayı gösterebilecek miyiz? Gereken saygıyı verebilecek miyiz? Buraya gelen turist önce ne istiyor bizden? Çok güzel bir tesis istiyor. Sen tesisi yapmışsın ama içine eleman koya bilmiş misin iyi bir eleman yetiştirdin mi ?  kaliteli eleman var mı yok mu önce ona bakacaksın. Turizm okulları açıldı iyi eleman yetiştirmek için Turizm okullarından çıkan öğrenci farklı sektörlere yöneldiler. Okuldan çıkıp da bir işletmeye koyduğun zaman bocalıyorlar. Çünkü orada her şey ders olarak işleniyor pratikte yapılan hiçbir şey yok. Demek ki bizim yapmamız gereken altyapıdan başlamak tabandan" ifadelerini kullandı

 

"Ekonomik kriz turizmi de etkiliyor "

Salih Çıralı ülkede yaşanan ekonomik durumu da dikkat çekerek "Türkiye'de ekonomik kriz olduğu sürece hazır olamazsın. Çünkü ne yapacaksın para yok yatırım yapamıyorsun elindeki ile idare edeceksin. 50 yatak değil 20 yatak yapalım az insana bakalım ama kaliteli bakalım. Yahudiler neden restoranlarını büyütüyorlar. Çünkü diyorlar ki benim kapasitem 50 kişi 80 kişi yaparsam gereken servisi gösteremem diyor. Bu sefer de verdiğim hizmeti bozacağım diyor. Hazır olan müşterimi de kaybedeceğim. Demek ki bizim yapmamız gereken şey bakabilecek olduğumuz kadar müşteri alacağız. Veal sınıf servis yapacağız. Otellerde her şey dahil değil bir sistem yaratmışlar işine gelen giden sabah öğlen akşam ikindi bütün gün yemek yiyor. Adamın yediği yemeğin 7 peynirin kalitesi yok ki nasıl peynir veriyor görüyorsun. Parmakla gösterilecek oteller var. Kaliteli servis yapabilen. Ama onun dışında kireç gibi peynir gökbir zeytin veriyorsun acı bir zeytin adam da Türkiye'de zeytinyağı var zeytini çok güzel olacak diyor peyniri çok güzel diyor ama hiçbirine göremiyorum"

 

"Çok müşteri çok para hiçbir zaman getirmez."

Fethiye'de başka bir turizmci Enes Uçar'da Fethiye'de turizmin geliştiğini fakat daha bilinçli turizm yapılması gerektiğini belirtti. Uçar " Son 10 yıl içerisinde Özellikle Fethiye daha önceki yıllara kıyasla kendini çok çok geliştirdi. Müşteri potansiyeli açısından tatilciler açısından zaten şu an ülkemizde de Fethiye'ye gelen Muğla'ya gelen tatilciler son yıllara göre biraz daha bilinçli bir şekilde geliyorlar. Bu turizmin tabii eksi yönleri de oluyor artı yönleri de oluyor. Bunun artı yönleri Fethiye devam Gözde bölgelerden birisi haline geldi. Başta Ölüdeniz olmak üzere, Kabak Koyu kamp alanları. Fethiye'nin şu an Turizm açısından olduğu yer gayet güzel çünkü su sporlarından, yat turlarından, tekne turlarından Hatta Fethiye den yurtdışına seyahatler bile yapılıyor. Teknecilerin, otelcilerin müşteri potansiyeli ağırlama açısından kendine kapasite belirlemesi gerekiyor. Turizmin daha iyi daha kaliteli bir hizmet verebilmesi için örnek bir teknenin 80 kapasitesi varsa bu teknenin kaliteli bir şekilde müşterilerine hizmet verebileceği sayı 50-60 arasında değişir. Bu aynı şekilde oteller için de geçerlidir. Çok müşteri çok para hiçbir zaman getirmez. Geçirdiği yerler var ama sadece turizmde bizi Fethiye'ye Muğla'yı geriye çeker. Bizim isteklerimiz sadece Fethiye'de şu kaliteli hizmet, kaliteli müşteri. Çoğu tatil planlaması ile geliyorlar ve Muğla genelinde şu yanlışı çok yapıyorlar. Saatin planlamasında 1 haftalık 10 günlük tatil süresi ne bütün aktiviteleri sığdırmaya çalışıyorlar. ve bunun sonucunda memnun kalmaya biliyorlar. Yani dalış yaptıktan sonra paraşütle uçabiliyorlar bu da gelen müşteriler açısından hastalığa ve yorgunluğa sebep oluyor" dedi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA