ORTACA
Giriş Tarihi : 23-12-2019 11:13

Saylak, "Tüm Üreticilerimizin Yanındayız"

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak geçtiğimiz günlerde Ortaca'da ziyaretlerde bulundu.

Saylak,

Saylak, 2015 yılında Tarım ve Orman Bakanlığının “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi” kapsamında 250 ton depo kapasitesi, 10 bin ton ürün işleme kapasitesine sahip Ortaca Meyve Sebze Tarımsal Kooperatifine ait Ormeskoop ürün işleme ve paketlemesinin de yapıldığı soğuk hava deposunu ziyaret etti.

Ortaca Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda Ormeskoop’un da başkanı olan Salim Çöllü’den bilgiler aldı. Çöllü; “Yurt dışında Romanya’nın Moldovya Belediyesi ile ortaklaşa bir proje yürütmeyi planlıyoruz. Ortaca Belediye Başkanlığı, Ormeskoop, Ortaca Meslek Yüksek Okulu, Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte bu projeyi yürüteceğiz. Üretici paydaşlarına eğitimler gerçekleştireceğiz. Ayrıca Ortaca İlçesinde yeni bir hale ihtiyacımız var. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerin hallerinden kooperatif olarak yer talebimiz var. Bu konuda Bakanlığımızın desteğine ihtiyacımız var” diyerek hedeflerini ve taleplerini dile getirdi.

Saylak; “Öncelikle size, Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin selamlarını getirdim. Üreticilerimize bol bereketli bir yıl diliyorum. 125 ortakla kurulan ve hepsi çiftçi olan Ormeskoop’ un işletmesinde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Ortaca ilçemizde yılda 80 bin ton domates, 70 bin ton limon, 60 bin ton nar ve 30 bin ton portakal üretiliyor. Ortaca bu anlamda Muğla’ dan yurt dışına yaş meyve sebze ihracatı için çok önemli bir bölgemiz. Sayın Bakanımızın her fırsatta dile getirdiği gibi, üretici örgütü, birlik ve kooperatif olmanın önemini vurgulamak istiyorum. Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Ekonomik saldırılara maruz kalıyoruz. Fakat yine de Bakanlığımız 2020 bütçesinin %54’ ü Tarımsal Desteklemelere ayrıldı. Ben ve ekibim 7 gün 24 saat emrinizdeyiz. Tarımın siyaseti olmaz, tüm üreticilerimizin yanındayız” dedi. 

Sözlerine devam eden Saylak; “2020 yılında ilçelerimizden Ula, Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman’da İl ve İlçe Teşkilatları, Belediyeler, Ziraat Odaları, İhracatçı Birlikleri ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte topyekûn Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele çalışmaları yapmak istiyoruz” dedi.

Ormeskoop ziyaretinin ardından MAK Mühendislik Ltd. Şti’ ait 1500 ton kapasiteli M.EGE soğuk hava tesisini, Atilla BERKEL’ e ait 1100 ton kapasiteli nar depo soğuk hava tesisini, Murat Karaman'a ait 700 ton kapasiteli Karaman Tarım Ltd.Şti.’yi ziyaret ederek bilgiler aldı. Çalışan işçilerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Soğuk Hava depolarını ziyaretinin ardından Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir’i makamında ziyaret ederek görüşmelerde bulundu. Buradan Ortaca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne geçerek personellerle tek tek tanıştı ve görevlerini sordu. 

Saylak, Ortaca’ da bulunan ve 1980’li yıllardan bu yana domates yetiştiriciliği yapan Mehmet Bulut’a ait ejder meyvesi serasını ziyaret etti. Üretici Mehmet Bulut’ tan ejder meyvesinin üretimi ile ilgili bilgiler aldı. Üretici ile birlikte hasat yaparken yaptığı konuşmada; “Birim alandan daha fazla gelir elde edebilmek için bu şekilde yapılan üretimleri destekliyoruz. Seydikemer ‘de bulunan muz serası, tüm ilimize yayılan vali Hanım çileği gibi ejder meyvesinin de üretimini arttırarak, ihracat yapacak seviyeye gelmemiz gerekiyor” dedi.

Buradan Dalyan Su Ürünleri Kooperatifini ziyarete geçen Saylak, Kooperatif Başkanı Arif Yalılı ile Dalyan ve Kuzulukları gezdi. Kooperatifçe yapılan balık işleme ve depolama tesisi ile balık yumurtası işleme tesislerini dolaşarak bilgiler aldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA