GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-03-2020 21:10   Güncelleme : 24-03-2020 21:16

Koronavirüs ile ilgili korkutan açıklama!

Daha tehlikeli virüs gelecek

Koronavirüs ile ilgili korkutan açıklama!

KOVID-19, dünya çapında yayıldı, ülkeleri harap etti ve küresel salgın ilan edildi. Virüs, ölümcül bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Koronavirüsü salgının etkileri dünya çapında her geçen gün artmaya devam ederken, uzmanların yaptığı o açıklama korkunç gerçeği bir kez daha ortaya koydu. Bir sonraki salgın, daha tehlikeli olabilir.

Uzmanlar tehlikeye dikkat çekti

Houston-Downtown Üniversitesi'nde Doğu Asya Siyaseti doçenti olan Peter Li, Daily Star gazetesine yaptığı açıklamada, hastalığın tekrar yayılmasını önlemek için bu tehlikeli pazarlara hayvan sağlayan tedarik zincirlerinin her birinin parçalanması gerektiğini söyledi.

 “Yaban hayatı pazarlarının yasaklanması önemli bir adım. Ama yeterli değil. Çin'de yaban hayatı ticareti, yasadışı avcılık ve istifçiliği temel alıyor. Buna ek olarak, uzun mesafeli nakliye, pazarlarda satış, restoranlarda ve yol kenarındaki tezgahlarda kesim ve işleme... Yasakların tkili olabilmesi için zincirin halkalarının her birinin kopması gerekir.”

Bu pis pazarlardan ortaya çıkan tek hastalık corona virüsü değil. 2002 yılında dünya, güney Çin'de ortaya çıkan bir başka virüs tarafından yıkıma uğratılmıştı: SARS...

SARS da corona virüsü gibi solunum sistemine saldırıyordu. Dünya çapında yüzde 1 ölüm oranı olan corona virüsün aksine, SARS bulaştığı her 10 kişiden birini öldürdü.

Uzmanlar virüsün merkez üssünü bulmak için varını yoğunu ortaya koydu. Sonuca ulaştıklarında ise fazla şaşırmadılar: Virüsün çıkış noktası bir hayvan pazarıydı.

Dünya Sağlık Örgütü, hangi hayvanın salgının kaynağı olduğunundan emin olmasa da, “Yarasalar, diğer hayvanlara (misk kedileri) ve onlar da Çin'in Guangdong bölgesindeki insanlara bulaştırmış olabilir" açıklamasında bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA