GÖRME ENGELLİ SPORCULAR FETHİYE’Yİ GURURLANDIRDI

Görme Engelli Sporcular Fethiye’yi Gururlandırdı

10 Şubat 2019 Pazar 16:43 < SPOR
Fethiye Belediyesi Spor Kulübü 2019’da görme engellilerle spora güzel bir hamleyle başladı.
Muğla’da bir ilki gerçekleştiren Fethiye Belediye Spor Kulübü görme engelli sporcuları bünyesine alarak engelli sporuna büyük destek oldu. Genç sporcular Antalya’da yapılan Türkiye Görme Engelliler Satranç Şampiyonasında 3 sporcuyla derece yaparak Fethiye’yi gururlandırdılar.
 
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu (GESF) tarafından 03 – 08 Şubat 2019  tarihlerinde Antalya Lara Kervansaray Hotelde düzenlenen Görme Engelliler Türkiye Satranç Şampiyonası yapıldı. Görme engelli sporcular, kendilerine özel satranç takımlarıyla 5 gün boyunca mücadele etti. Şampiyonaya 500 sporcu katılırken Küçükler, yıldızlar, gençler, kadınlar ve genel kategoride yapılan şampiyonada dereceye giren sporcular ve başarılı kulüplere organizasyon sonunda madalya ve kupa verildi.
Türkiye Satranç Şampiyonasına Muğla ilini temsilen ilk ve tek olma özelliğini taşıyan ve görme engelli sporculara kapılarını açan Fethiye Belediyesi Spor Kulübü temsil etti. Kulüp bünyesinde bir çok branşta sporcu yetiştirirken engellileri de unutmadı.
 
Görme Engelli Sporcular Aldıkları Derecelerle Başarılarını Bir Adım Öteye Taşıdılar.
 
Şampiyonada ilimizi temsil eden Fethiye Belediyesi Spor Kulübü sporcuları Türkiye sıralamasında küçüklerde Ecrin Kalkanlı 5’inci, bayanlarda Hediye Eryılmaz  19’uncu olurken, erkeklerde  B kategorisinde Metin Erat 32’inci, Hüseyin Tuğrul 51’inci, C kategorisinde Mehmet Eser Tunçoğlu 31’inci, Mesut Güleroğlu 39’uncu olarak aldığı derecelerle kendi başarısını bir adım öteye taşıdılar. Yoğun ilginin olduğu şampiyonada güçlü rakipler karşısında en iyi  performansı sergileyerek Türkiye sıralamasında en iyi dereceleri yaptılar. 
 
Federasyonun en yoğun katılımlı organizasyonu oldu
 
Fethiye Belediyesi SK Branş Temsilcisi Metin Erat, 03-08 Şubat tarihlerinde düzenlenen şampiyonaya büyük önem verdiklerini belirterek, “Federasyon olarak en yoğun katılımlı turnuvamızı gerçekleştirdik.” dedi.  Küçükler, yıldızlar, gençler, kadınlar ve genel olmak üzere 5 kategorideki müsabakaların 9 tur üzerinden yapıldığını anlatan Erat, “Bu şampiyona, sportif faaliyet olmasının yanı sıra sosyalleşme adına da bizim için önem taşıyor. Bu kadar büyük katılımlı bir organizasyonda, camiamız da birbirini daha yakından tanıma fırsatı elde ediyor.
 
Engelli sporculara en büyük destek Mustafa Ferizcan’dan geldi
 
Bir konuyu özellikle belirtmek isterim ki il içerisinde yürüttüğümüz faaliyetlerde en büyük destekçimiz Başta Belediye Başkanımız Sayın Behçet Saatçi olmak üzere branşın açılmasında katkısı olan eski kulüp başkanımız Sayın Mustafa Ferizcan ve  Fethiye Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Sayın Hakan Tufan’a sonsuz şükranlarımı sunarım. Engellilere sahip çıkıp kapılarını açtılar, sporcuların taleplerini karşılama noktasında hiçbir fedakârlıktan kaçınmadıklarını ve bu taleplerini ivedilikle yerine getirmenin gayreti içerisinde olduklarını biliyoruz.” dedi.
 
GESF İl Temsilciliği olarak çok yol kat ettik
 
Erat, sözlerine şöyle devam etti “2016 yılından önce ilimizde görme engellilerin sportif faaliyetleriyle ilgili aktif bir çalışma yürütülmediğini tespit ettik.  GESF İl Temsilciliği görevini almamızla birlikte görme engelli sporcuların spora kazandırılması, sportif faaliyetlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla bir dizi çalışma yürüttük. Kaybedilmiş yılların telafisini yapabilmek için uzun, soluksuz ve yorucu bir yol olduğunu gördük.  İlk etapta beş sporcuyla çeşitli şampiyonalara katıldık. Yoğun bir çalışmayla kısa sürede 13 görme engelli arkadaşımızı spora kazandırdık. Hedefimiz 2020 yılı sonuna kadar 8 branşta yarışmak, yaklaşık 30 görme engelliyi spora kazandırmak ve yeni kulüplerin kurulmasını teşvik etmektir.” diye konuştu.
376 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR