GENÇ YAZARLARDAN 38 KİTAP

Bodrum'daki bir ortaokulun 7'nci sınıf öğrencisi 38 genç yazar, 'Genç Kalemler Projesi' kapsamında, birer kitap yazdı

13 Haziran 2016 Pazartesi 11:05 < EGİTİM
Bodrum'daki bir ortaokulun 7'nci sınıf öğrencisi 38 genç yazar, 'Genç Kalemler Projesi' kapsamında, birer kitap yazdı. Her biri 25 ile 50 sayfa arasında değişen, öykünün yanı sıra masal ve fabl denemeleri yer aldığı 38 kitapla öğrenciler, bir başarıya imza attı. Genç yazarların 39'uncu kitabı ise tüm öğrencilerin katkısıyla şiirlerden oluştu.
 
Mumcular Mahallesi'nde Fuat Erten Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencileri, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Dönemi'nde ve Türkçe Öğretmenleri Pelin Yatmaz önderliğinde şiir ve öykü yazma çalışmasına başladı. 'Genç Kalemler Projesi' kapsamında "Yazmak bizim işimiz" sloganıyla çalışmalarını sürdüren öğrenciler; şiir ve öykünün yanı sıra masal ile fabl denemeleri yaptı. Eğitim öğretim döneminin ikinci yarısından itibaren yapılan çalışmalar iyice şekillendi. 38 öğrenci yazdıklarıyla bir kitap çıkarmaya karar verdi. Türkçe öğretmeni Pelin Yatmaz, öğrencilerin yazdıkları kontrol edip, bilgisayar ortamına aktardı. Öğrencilerin yazıları 25 ile 50 sayfa arasında değişirken; gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından her biri kitap olarak bastırıldı. Yapılan bu çalışmayla ilgili Mumcular Düğün Salonu'nda tanıtım etkinliği düzenlendi.
 
'MESLEK HAYATIMIN EN GÜZEL ANINI YAŞIYORUM'
 
Etkinliğe katılan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, kitap yazan öğrencileri kastederek, "Onlara çocuk derken biraz utanıyorum. Çünkü bu eserler çocukların ortaya koyabileceği bir eser değil. Büyük gönüllerin, akılların ortaya koyabileceği bir iş. Büyük gurur duyuyorum. Bir yöneticinin bundan daha mutlu olabileceği bir an yoktur. Meslek hayatımın en güzel anını yaşıyorum" dedi.
 
Öğrenciler adına 7-C sınıfından Sudenaz Çam, kitaplarını nasıl hazırladıklarını anlattı. Öğrenciler şiir okuyup şarkı söylediği etkinlikte halk oyunları gösterileri sunuldu. Imsık Kara Havacılık Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı Yarbay Fathi Şahbaz ile okul idarecilerinin de katıldığı etkinliğe, okulun diğer öğrencilerinin yanı sıra veliler de yoğun ilgi gösterdi.
 
EN BÜYÜK DESTEKÇİ
 
Öğrenciler, yazmaya devam ettikçe ortaya güzel şeyler çıktığını ve daha çok yazmak istediklerini anlattı. 'Yaramaz Köpek' adlı kitabı yazan Gökdeniz Seymen Özkan, "İlk başta ortaya böyle bir şey çıkacağına inanmadık. Ama sonradan her şey güzel oldu. Gelecekte daha fazla yazmayı planlıyorum" dedi. 'Sabahın ilk saati' adlı şiir kitabını yazan Sıla Sarı ise yaşadıklarından ve çevreden esinlenerek yazdığını söyledi. Öğrenciler, en büyük destekçileri olduğunu vurguladığı Türkçe öğretmenlerine teşekkür etti.
 
Kitabın yazım aşamasından basım aşamasına kadar süreci anlatan Öğretmen Pelin Yatmaz ise "Yedi aylık sürecin sonucunda 38 öğrencimize 38 kitap çıkarmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.
1252 defa okundu.
Etiketlerkitap bodrum kitap
YORUM EKLE
    YORUMLAR