FARALYA İÇİN PROJE HAZIRLANDI

Faralya İçin Proje Hazırlandı

15 Haziran 2019 Cumartesi 16:18 < GÜNDEM
Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Cennet Koyu ve dünyaca ünlü yürüyüş yolu Antik Yolunu içerisinde bulunduran Faralya Mahallesinin daha fazla turist çekmesi adına özellikle köy kadınlarının  kaonu hakkında daha bilgili olması adına Fethiye'nin Faralya Mahallesi Muhtarlığı ve Faralya Köyü Doğasını, Kültürünü Yaşatma ve Doğa Turizmini Geliştirme Derneğinin öncülüğünde Yaklaşık 120 Bin TL'lik Avrupa Birliği ve Kültür Turizm Bakanlığı Projesi için bir çalışma yapıldı.

Türkiye'nin ilk uzun mesafe yürüyüş parkuru olan ve yılda yaklaşık 2 bini aşkın kişinin yürüdüğü Fethiye- Antalya arasındaki 509 kilometrelik antik Likya Yolunun adeta mucidi olan İngiliz uyruklu Kate Clow Fethiye'nin Faralya Mahallesi Muhtarlığı ve Faralya Köyü Doğasını, Kültürünü Yaşatma ve Doğa Turizmini Geliştirme Derneğinin öncülüğünde doğa turizmini geliştirmek amacıyla proje hazırlığı gerçekleştirildi.

Yaklaşık 120 Bin TL'lik Avrupa Birliği ve Kültür Turizm Bakanlığı Projesi için Faralya, Karaağaç, Dodurga, Boğaziçi Muhtarlıkları ile Fethiye Belediyesi ve Kültür Rotaları Derneği ortaklık yürütüyor. Projeye göre dünyanın en gözde koyları arasındaki Kelebekler Vadisi, Kabak Koyuile çevredeki doğa turizmi için başta  kadınlar olmak üzere işletmeciler eğitilecek.  Faralya Köyü Doğasını, Kültürünü Yaşatma ve Doğa Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Recep Karadağ,Faralya Mahallesi Muhtarı Hasan Karaburun, Kültür Rotaları Derneği yönetim kurulu başkanı Kate Clow, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner'i makamında ziyaret ederek, proje hakkında bilgiler verdiler. Sunulan projeyi desteklediğini belirten Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, "Özellikle yöredeki kadınların eğitilip turizme katkıda bulunacak olması yörenin kalkınması için çok yararlı bir proje olacaktır" dedi."DOĞA TURİZMİ GELİŞTİRİLECEK"

Kültür Rotaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kate Clow 30 ylıdır Fethiye'de yaşadığını belirterek, "20 sene önce bu bölgede kurulduk. Yediburunlar ve Faralya  bölgesi arasındaki doğa turizmini geliştirmek için Avrupa Birliği Projesi hazırladık.İnşallah projeyi kazanacağız. Fethiye Belediyesi de bizlere destek verecek" dedi.

"KADINLARIMIZA KURS VERİLECEK"

Faralya Köyü Doğasını, Kültürünü Yaşatma ve Doğa Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Recep Karadağ da, "Doğayla iç içe olduğumuz için amacımız köyümüzün turizmini biraz daha geliştirmek. Konaklamaya gelen misafirlerimizin bir kaç gün daha fazla konaklamasını istiyoruz. Bu  konuda hibe başvurusunda bulunacağız. 120 Bin TL'lik hazırlamış olduğumuz bir projemiz var. İnşallah hibe sağlarız ve projemizi hayata geçiririz. Bu projeyle birlikte Yediburunlar'a kadar olan bölgede köy kadınlarına gastronomi kursları vereceğiz. Yine el işleri yapılacaktır. Likya Yolu üzerinde satış ofisi oluşturacağız. Böylece kadınlar yaptıkları ürünleri satabilecek ve ekonomilerine katkı sağlayabilecekleridir" dedi.

"DESTEKLİYORUZ"

Fethiye'nin her noktasının birbirinden değerli olduğunu belirten Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, ve Cennet Koyu gibi koylarımız Faralya Mahallesi sınırları içerisinde. Faralya'nın her tarafı bizim için çok  önemli. Burayla ilgili mahalle muhtarımız Hasan Karaburun ile çalışmalar yaptık. Yine orada ikamet eden Profesör ile görüştük. FETAV'da daha önce "Tarlalardan Tatlar" ile ilgili proje kabul edilmişti.  İnşallah bu proje ile onu birleştirerek ne katkı sağlayabilirse biz hazırız. Kelebekler Vadisi, Likya Yoluyla ilgili neler yapılabilirse, Kabak Koyunun geliştirilmesiyle ilgili geçtiğimiz yıl muhtarımızla görüştük.Yolların kapanması ve teknelerin bağlanabilmesi için küçük iskele yapımı şuan gündemimizde. Bizim Kelebekler Vadisine seyir terası yapılmasıyla ilgili müracaatımız devam ediyor" şeklinde konuştu.
696 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR