EŞİNİN TAVSİYESİ ÜZERİNE MANTAR ÜRETİCİSİ OLDU

Eşinin Tavsiyesi Üzerine Mantar Üreticisi Oldu

03 Mayıs 2019 Cuma 14:42 < TARIM
Eşinin Tavsiyesi Üzerine Mantar Üreticisi  Oldu
 
BENİM GİBİ YÜZ ÜRETİCİ OLSA İÇ PİYASAYA YETİŞEMEZ

 
 
Elektrik elektronik mezunu  Nevzat Kutlu iki yıl önce eşinin tavsiyesi üzerine mantar üretmeye başladı. Muğla'nın Yerkesik  mahallesinde 300 m2’lik iklimlendirme çadırında istiridye mantarı yetiştiren, Kutlu hayatından memnun.  Mantar üretiminin tamamını iç piyasaya satan Kutlu "Benim gibi Türkiye'de 100 üretici olsa ülke pazarına yetişemez" dedi. 

 
 
İki yıldan buyana  istiridye mantarı üreten Elektrik elektronik mezunu  Nevzat Kutlu yaptığı açıklamada "Elektrik elektronik mezunuyum eşimin katkılarıyla bu işe başladım. Aşağı yukarı 2 yıldır  bu işi yapmaktayız.  Kendi hammaddemizi kendimiz yapıyoruz. Daha önceden firmalara bağımlıydık, tabi tarım il müdürlüğünün katkılarıyla  başardık. Bize yardımcı oldular. Ham madde nasıl yapılır nasıl dezenfekte edilir gibi bilgileri bizimle paylaştılar. Şuanda gayet memnunuz pazarımız var"dedi.  

"Mantarın sezonu yok yaz kış üretim yapıyoruz" diyen Kutlu  "Bir mantarın üretim kompos yapım aşaması var  aşağı yukarı bir hafta, kuluçka dönemi var 15 gün totalde 2 buçuk 3 ay gibi bir sürede raflardaki yerini alıyor.  Ülkemizde şöyle bir sıkıntı var çiftçi ben üretirim satamam diye bir düşünceye kapılıyor, ama  öyle bir şey yok.  Aslında bizim 3 odamız var burada benim gibi 100 kişi daha bu işi yapsa Türkiye pazarına yetiştiremez. 
Muğla’da etlice olarak adlandırılan İstiridye mantarı olarak geçen bu mantar türü zamanında zehirlidir diye yenilmiyordu. Oldukça lezzetli ve sağlıklı, protein bakımından kuzu etine eş değer.


Bakımı oldukça ilgi gerektiren bir tür bir bebekle nasıl ilgileniyorsanız bizde mantarla öyle ilgileniyoruz.  12 saatte 20- 25 defa klimaların filtrelerini değiştirmemiz gerekiyor. Bu sektörde mantar üreticilerin yanıldığı ve zarara uğrayıp iflas ettikleri nokta bu iklimlendirme olayıdır.  Klimalar tıkandığı zaman onu temizlemezseniz içerideki gerekli hava sirkülasyonunu sağlayamazsak mantarın yetişebileceği derecede olmuyor olmadığı içinde ne yapıyor kuruma yapıyor. Bir odanın kuruması demek bir üreticiye minimum şartlarda 15 bin  TL zarar demek.  Bu işi yapmak isteyenlere tavsiyem araştırmalarını iyi yapsınlar, en ufak bir arıza olduğunda birine bağlı kalmasınlar, örneğin elektrik konusunda su konusunda sıkıntılar oluyor, bu sıkıntılar için birini çağırdığında geç gelmesi odayı nerden baksan 20 gün geriye atıyor"diye konuştu.
 
571 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR