DENİZ KİRLİLİĞİNE ÖNLEM

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile bir marinada deniz kirliliği tatbikatı gerçekleştirildi.

12 Haziran 2016 Pazar 18:05 < TURİZM
Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile bir marinada deniz kirliliği tatbikatı gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin gözde turizm merkezi Marmaris’te yaz sezonunda yaşanan yoğun deniz trafiğinde meydana gelebilecek bir kaza ve sızıntıya anında müdahale edebilmek maksadıyla Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Netsel Marina ve Martı Deniz Hizmetleri Seagull firmasının katılımıyla deniz kirliliği tatbikatı yapıldı.

Senaryo gereği marina içinde dümeni bozulan bir teknenin başka bir tekneye çarpması sonucu meydana gelen kimyasal madde sızıntısı olduğu ihbarı üzerine Sahil güvenlik ve marina görevlileri derhal sızıntıya müdahale etti. Aslını aratmayan tatbikatta, denize sızan madde önce kontrol altına alındı, daha sonra temizlendi. Müdürlük yetkilileri, kıyı tesisi acil müdahale planı dahilinde yaptıkları tatbikatı kayıt altına aldı.Yaklaşık 30 dakika süren tatbikat, başarıyla sonuçlandı.

Martı Deniz Temizliği Çevre Mühendisi Zeynep Lök, tatbikatın amacı çevre kirliliğine farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.Denizi kullanan herkesin çevre kirliliği hakkında bilgi sahibi olması gerektiğine dikkat çeken Lök, kişilerin çevre konusunda duyarlı olmalarının önemine değindi.

Netsel Marina Müdürü Erkan Özata ise , deniz kirliliğinde petrol ürünlerinin ciddi bir kirliliğe neden olduğuna vurgu yaparak , bu tip kirliliklerin yayılmadan derhal önlem alınmasının önemine dikkat çekti. Kimyasal sızıntılarda deniz canlılarının da zarar gördüğünü kaydeden Özata, deniz kirliliğini önlemek amacıyla kurum olarak gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti.
1413 defa okundu.
Etiketlermarmaris muğlaturk marmaris haberleri deniz kirliliği
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • SUKRU ARSLAN - 20 Ağustos 2016 Cumartesi 21:28
    ulkemiz sahillerinin ortak sorunu oldugunu tahmin etmekle birleikte, bugun ( agustos) gunu sahit oldugum bir hususta sikayette bulunmak istiyorum: bilindigi uzere, Aliaga ilcesi sinirlari iczrisinde NEMPORT isimli limandan kuruyuk gemileri yuk almak uzere liman karsisinda demirlemektedir. liman yakinlarinda ayrica turistik yerlesim -merkezleri bulunmaktadir.- bugun saat 17-18 siralarinda aliaga cakmakli koyu plaji karsisinda demirlemis olan birkac gemiden geldigini zannettigim sintine bosaltmasi ile plajdaki tum yazlikcilarin zivt ve yaglar icinde kaldigina sahit olduk. ayni manzaralar hemen komsu plaj olan foça cumhuriyet mahallesi (gencelli) plajinda da gorulmekte ve gemiler tum coplerini denize bosaltarak kiyi seridini cop icinde birakmaktadir. gemilerin sahile yasal bir mesafede demirlemesine itirazimizin olmamasina ragmen tatil beldelerini cop ve sintine yaglariyla kirletmelerine izin verilmemesini talep etmekteyiz. denizlerimizin kirletilmemesi talebimizin yasal hakkimiz cercevesinde daha sik kontrol edilerek kirletenler hakkinda gerekli islemin yapilmasini saygilarimizla rica ediyoruz.