ÇİNLİ TURİSTLER BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Günay Özütok, son yıllarda kış aylarında yaşanan Çinli turist akınının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, Çinli turistlerin bölgemizde yıllardır eksikliği hissedilen kış turizmini başlattıklarına dikkat çekti.

13 Aralık 2017 Çarşamba 11:15 < TURİZM
Daha fazla Çinli ve Uzakdoğulu turistinbölgemizi tercih etmesi ve daha uzun süre konaklamaları için ilçemizde yapılması gereken çalışmaların bir an önce başlaması gerektiğini belirten Özütok, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından önümüzdeki yıl bölgemizin Çin fuarına tanıtılacağını dile getirdi.
 
Bölgemizin turizm konusunda ciddi bir zenginliği barındırmasına karşı turizmden yeterli payı alamadığını belirten FTSO Başkan yardımcısı Günay Özütok, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak 12 ay turizm yapılması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında kış turizminin Çinli tatilcilerle başladığını söyledi.Uzakdoğu pazarında yapılacak tanıtım çalışmaları kadar İstanbul Fethiye arasındaki uçak seferlerinin artırılmasıyla daha fazla Çinli tatilcilerin bölgemize gelmesinin sağlanacağını dile getirdi. Çinli tatilcilerin harcama miktarı az olduğu için bazı işletmelerin sıkıntı yaşattığı yolundaki duyumlarından rahatsızlık duyduklarını belirten Özütok “Çinli tatilcilerin harcama miktarı az gibi bir yanlış algı var. Bazı restoranların yaptığını duyduğumuz bazı olumsuzluklar da bizleri çok üzüyor. Uzakdoğulu tatilcilerin içki içmedikleri için harcama yapmıyorlar şeklindeki yaklaşımlar çok yanlış.Çinli turistler Avrupalı turistler kadar fazla para harcıyorlar. Ancak Avrupalı turistlerin harcadığı kalemlere harcamıyorlar. Bizler Türk misafirperverliğini göstermeliyiz. Bölgemizden gülümseyerek ayrılan her turist, daha fazla turist gelmesinin nedeni olacaktır” Diye konuştu.
Son yıllarda Avrupalı turistlerin çeşitli nedenlerden dolayı ülkemize gelmediği dönemde Çinli turistlerin sayısının artması, işletmeciler için deyim yerindeyse doping etkisi yarattığını belirten Özütok, “Çin, son yıllarda dünyayı gezen milyonlarca vatandaşı nedeniyle dünya turizm pazarında her geçen gün ilgiyi artırıyor. Biz de Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak Çin pazarında bölgemizin tanıtımının yapılması amacıyla çalışmalara başladık. Kendiliğinden gelişen ilgiye ivme katma, bölgemizin tanıtımını daha geniş kitlelere yayma düşüncesindeyiz.
1200 Pisti Çinlilerin Kışın da Gelmelerini Sağladı
Çinli turistleri getirecek altyapı için çalıştıklarını belirten Özütok “Çinli ve Uzakdoğulu turistlerin bölgemize ilgi göstermeye başlamasını “kendiliğinden gelişen” diye yorumluyoruz ancak bu gelişmenin Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak Babadağ'dan kış aylarında da yamaç paraşütü yapılmasını sağlayan 1200 metre kotundaki pistin tamamlanma dönemine denk geldiğinin de altını çizmek istiyoruz. 2014 Yılının kış aylarında Yunus Emre Vakfının organizasyonuyla gelen Çinli sosyal medya fenomenleri ile Çinli tatilciler, 1200 metre pistinden rahat bir şekilde yamaç paraşütüyle uçabildiler. Elde ettikleri görüntüleri sosyal medyada paylaşmalarının ardından Uzakdoğulu turist sayısı 2015 yılında ciddi oranda arttı. Kuzey Kore ile Çin arasında yaşanan siyasi gerginlik, 2016 yılında ülkemize gelen Çinli turist sayısında düşüşe neden olsa da Çinliler bu sene yine bölgemize gelmeye başladılar” dedi.
Bölgemiz Çinlilerin En Önemli Tatil Merkezi Olabilir
Çin'de henüz fazla tanınmayan bölgemizin tanıtım çalışmalarına ağırlık verilmesi halinde, doğal güzellikleri ve yamaç paraşütü gibi turizm imkanlarıyla çok meşhur bir yer haline gelebileceğini dile getiren Günay Özütok, “Fethiye bölgesi; plajları, koyları, alternatif turizm imkanları, tarihle iç içe tatil yapma imkanı kadar çarşıları, pazarları, alış veriş işletmeleriyle de renkli bir tatil imkanı sunuyor. Öte yandan Akdeniz’in meyve ve sebze üretiminde de önemli bir merkezi konumda olan Fethiye bölgesi; her zaman taze sebzesi, meyvesi, yerel üretim zeytinyağı, deniz mahsulleri ile gastronomi tutkunlarına da eşsiz lezzetler sunarken, yerel halkın ürettiği organik ürünlerle yapılan yiyeceklerle sofraları ve damakları şenlendiriyor. Bölgemizi gezen Çinli medya mensuplarıyla görüşmelerimizde, Fethiye'nin Çinlilerin ilgisini çeken tüm değerlere sahip olduğu, bu değerlerin ön plana çıktığı ögelerle tanıtılması halinde, kültür gezilerine önem veren, adrenalin sporlarını denemek isteyen Çinli turistlerin bu güzellikler için Fethiye'ye gelecekleri belirtiliyor. Bir diğer nokta ise yemek konusu. Yemek Çinli turistler için önemli bir konu.  daha çok deniz ürünleri ağırlıklı beslenen Çinliler için Fethiye'nin sunduğu lezzetlerin onlar için çekim gücü oluşturacak nitelikte” dedi.
Uzakdoğu Fuarlarına katılmalıyız
İlçemizin tarihi ve turistik değerleri ile alternatif turizm imkanları Çinli tatilciler için oldukça cazip olduğunu belirten Özütok, “Bu doğrultuda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının kuruluşu olan Fethiye Güçbirliği Şirketinin organizasyonuyla önümüzdeki yıl Çin'de yapılacak fuarlara katılmayı düşünüyoruz. Bunun yanında bölgemizin tanıtımının sosyal medya aracılığıyla da yapılması için çalışacağız.
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak Yunus Emre Vakfı ile işbirliği protokolü imzaladık. Bu protokol ile ilçemizin yurtiçi ve yurtdışı tanıtımının daha etkin yapılması sağlanacak. Önceki aylarda Çinli gazetecilerin İlçemize gelmesi de bu işbirliğinin bir parçasıdır. Fuarlarda tanıtım kadar önceki aylarda olduğu gibi Çinli sosyal medya fenomenleri ile gazetecilerin bölgemizi gezmesi, elde ettikleri haberleri yayınlamaları için Yunus Emre Vakfı ile işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yapılan bu tanıtım çalışmaları sayesinde İlçemize daha çok Çinli turist gelmesi için çaba sarf edeceğiz.
İstanbul- Fethiye Arası Uçak Seferlerinin Artması İçin Çalışmalıyız
Çinli tatilcilerin önemli bir kısmı ülkemize İstanbul üzerinden geliyor. Bu anlamda İstanbul Fethiye arasındaki ulaşımın rahat olması Çinli tatilcilerin bölgemize daha fazla ilgi göstermesini sağlayacaktır. Bunun için ilgili kurumlarla irtibata geçip İstanbul ve Ankara'dan Dalaman hava alanına olan uçuş sayılarını artırmalarını sağlamalıyız.
Çinli turistlerin ilçemizde yaptığı aktivitelerin başında yamaç paraşütü geliyor. Otelde oturmak yerine kültürel gezilere katılan, şehri keşfetmek isteyen, şehir yaşamının içinde kaybolmaya çalışan Çinli turistler ile kültürel gezilere önem veren turistlerin ilgisini çekecek değerlerimizin parlatılması gerekiyor” dedi.
Tarihi ve kültürel alanları parlatmalıyız
Çinli tatilcilerin kültürel alanlara ilgi gösterdiğini, ilçemizdeki bazı alanların düzenlenmesi gerektiğini belirten Özütok “Bu değerlerin başında, Antik Telmessos Tiyatrosunun restorasyonunun bir an önce tamamlanması geliyor. Telmessos Tiyatrosunun restorasyonu tamamlanmalı, çevresi keşmekeşten kurtularak turizme açılmalıdır. Antik Tiyatro ile Şehit Fethi Bey Parkının birleştirilerek açık hava müzesi haline getirilmesi, bu alanın da Paspatur ile bütünleştirilmesi projesinin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Fethiye Kalesinin de restore edilmesi çalışmalarının bir an önce başlaması gerekmektedir diye konuştu.
FTSO Olarak Kışın Aktivite Yapılabilmesi İçin Çalıştık
Özütok “Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak yıllardır, turizmi kış aylarına yaymak, kışın gelen tatilcilerin aktivitelerine çeşitlilik katmak amacıyla çalışmalar yürüttük. FTSO Yönetimi olarak bölgemizde kış aylarına hareket getirilmesi için çeşitli projeler gerçekleştirdik. Tüm Akdeniz ve Ege tarih ve deniz, plaj açısından zengin bir coğrafya. Bu bizim diğer turistik merkezlerden farklı yönümüz ve en önemli avantajlarımızdan biri Babadağ ve yamaç paraşütüdür. Teleferik sayesinde yamaç paraşütü uçuşlarının daha sağlıklı ve kışında zirveden yapılması sağlanırken, turistlere kar kaplı alandan denize girebileceği bir alana yolculuk yaptıracağız. Bu başlı başına bir turizm ürünü, başlı başına bir cazibe merkezi olacak. Bölgemizde 38 yürüyüş rotasını ile 18 bisiklet yolunu turizme kazandırdık.
Babadağ'da kış aylarında da yamaç paraşütü uçuşlarının devam etmesini sağlayan 1200 pistini kazandırdık. Bu sayede 3-4 yıldır kış aylarında da yamaç paraşütü uçuşları devam edebiliyor.” diye konuştu.
 
 
651 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR