REKTÖR HARMANDAR’DAN AKADEMİSYENE PLÂKET

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, uluslararası akademik dünyada büyük ses getiren “Tek Yönlü Magnet” buluşu nedeniyle Üniversite öğretim üyesi Uzman Dr. Aslı Çakır’a plâket verdi. 06 Mart 2017 Pazartesi 14:33


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, akademik dünyada büyük yankı uyandıran, MSKÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Uzman Dr. Aslı Çakır’a, Prof. Dr. Mehmet Acet ile birlikte gerçekleştirdikleri “Tek Yönlü Magnet” isimli ortak buluşları nedeniyle plâket verdi. 
  Söz konusu buluş, yeni teknolojik çalışmaları içeren ve tüm dünyada büyük ilgiyle takip edilen Nature-Scientific Reports dergisinde de yayımlandı. Araştırmacılar, tamamıyla anti-ferromanyetik olan bir alaşımdan tek yönlü kalıcı mıknatıslanma özelliği gösteren bir malzeme elde ettiler. Böyle bir mıknatıslanmanın gücü, bugün piyasalarda bulunan en güçlü mıknatıslardan yaklaşık üç kat daha güçlü durumdadır. Bu yeni özellik sayesinde malzemenin sıcaklıktan ve manyetik alandan etkilenmeyen kalıcı veri depolamada, magnet-motor yapımında ve küçük hacimler gerektiren güçlü magnet uygulamalarında önemli rolü olacağı belirtilmektedir. Ayrıca, “shellferromagnetism” olarak adlandırılan bu yeni yapıda, kalıcı manyetik özellik gösteren çökeltilerin 2 nm’den küçük olması malzemenin yeni nesil nano-teknolojik uygulamalarda kullanmasını da sağlayacak.
  Buluşun patent çalışmaları devam ediyor.