MİCK AMCA’DAN ÇEVRE DERSİ

MİCK AMCA’DAN ÇEVRE DERSİ 25 Aralık 2018 Salı 18:39


Fethiye aşığı, çevre temizliğine önem veren, koyların ve Fethiye’nin temizliği için çaba gösteren Mick Amca olarak tanıdığımız Mick Scarsbrook İstanbulda düzenlenen “Uluslararası İstanbul Çevre Zirvesi”ne konuk oldu.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ında katıldığı "Uluslararası İstanbul Çevre Zirvesin"de konuşan Mick amca yaptığı konuşmada Türkiye ve diğer ülkelerden çevre kirliliği ve yapılan çalışmalar ile ilgili örnekler verdi.  
 
 
"Uluslararası İstanbul Çevre Zirvesi"de konuşan Fethiye'nin Mick amcası  Mick  Scarsbrook “Türkiye Bir Cennet, ama bazen siz unutuyorsunuz herhalde. Doğal yerler çok aslında Türkiye’de. Avrupa’ya göre sizin eko sistem halen sağlam. Ya İngiltere’ye bak, bizim domuzlar gitti, kutlar gitti, başak gitti, kartal gitti, bakarsanız sizin ülkenizde hayvanlar halen duruyor. Sizin eko sistem çok sağlam aslında. Denge bozulmadı. Tamam belki büyük şehirlerde bozuluyor. İstanbul, Ankara falan. Burada milyon insanlar yaşıyor. Buralarda tabi biraz zor. Bide belediyeler çok uğraşıyor. Son iki sene inanılmaz değişiklik oldu. O kadar makinalar var. Bu zirvede bu makinalar gösterimde var zaten. Ben her zaman görüyordum ülkemde makinelerde depozit sistemi. Ama ilk defa Türkiye’de de gördüm. Süper ya süper.  Sizin devlette aslında bayağı teknoloji var artık.  Daha önce yoktu. Ulusal bir televizyon kampanyası olması lazım herkes için. Sadece çocuklar için değil. Bu çok önemli bence. Hocalara çok önemli destek yapabilirsiniz. Onları herkes dinliyor. Cami hocalarından bahsediyorum. 30 sene önce köyde hiç çöp yoktu. Nereye giderseniz çöp göremezdiniz. Plastik kullanımı yoktu. Plastik en tehlikeli şey, onlar plastiğin tehlikesini bilmiyorlar ve hala bilmiyorlar. Onlara anlatmak gerekiyor. O zamanlarda televizyon yoktu. Radyo dinliyorlardı ama fazla değildi. Birde gazete almıyorlar.  Bide hala o plastik pet şişeleri vs. yakıyolar ve ya dereye yada nehire atıyorlar.   Nehirden nereye gidecek, doğru denize tabiki. Plajlara vuruyor sonunda. Bu büyük problem biliyormusunuz. Çok büyük problem Türkiye’de”dedi.
 
Konuşmasına ülkesindeki resimlerle örnek göstererek devam eden Mick Amca; “Evin kapısından çöp servisi. Bu benim ülkem İngiltere’de. Bizim sistem mükemmel değil zaten. Örnek olarak Almanya’ya bak. Hafta da bir çöp servisi var. Herkesin evden. Tabi zor olur İstanbul’dan, kabalık yer, çok katlı binalar fakat Londra’da yapıyorlar. Birde herkesin evinde 3-4 tane çöp için bidonlar var. Bir tanesi normal çöp için, bir tanesi plastik için, bitanesi cam için. 4. Küçük olan ise gübre yapıyor. Yemek atıkları için. Bide içindeki poşet var ya şekerden yapıyorlar. Ben inanmıyorum ya, böyle bir poşet yapabilirlerse iki ay içerisinde eriyor. İnanmıyorum ya, böyle teknoloji var. Aslında bu poşeti yiyebilirsiniz. Biliyormusunuz?. Geçen sene restarasyon yaptım benim evde. Kapıları vs. söktüm. Ne yapacağım bunları. Götürecek yer bulamadım. Sonra ne yaptım paçaladım bunları. Konteynırların yanına götürdüm fakat içine sığmadı. Ben düşündüm inşaatçılar ne yapıyor diye. Ormana gidiyorlar tabi. Ormanda bırakıyorlar. Çünkü götürmeye bir yer yok. İngiltere ve Avrupa bir standart zaten. Her kentte arabayla götürebilecek yer var. Arabaya dolduruyorsunuz ve götürüyorsunuz. Bide parasız, para vermiyoruz. Çünkü devlet oraya atılan atıklardan para kazanıyor”dedi.
Fuarda gördüklerinden mutlu olduğunun altını çizen  Mick  Scarsbrook “Ben dün dolaşırken fuarda çok mutlu oldum. Neden, çünkü depozit sistemin burada olmasından dolayı. İlk defa görüyorum Türkiye’de. Ne güzel düşündünüz bu depozit sistemi süper bir fikir. Pet şişe değerli bir şey değil demi, alıyoruz, atıyoruz. Ama depozit sistemle 1 lira olursa cebime koyayım demi. Yerde bir pet şişe var alıyım ben onu derlerdi. Tüm plastiklerde bu depozit olsaydı keşke. O zaman yerlerde hiçbir yerde plastik çöp bulamazdınız. Çünkü tüm çöpler paraya dönüşecek. Çocuklar bile o pet şişeleri toplayacak ve paraya çevirecekler”
 
Hükümet tarafından çevre duyarlılığı için çıkarılan yeni kanunlara da değinen Mick amca “Tamam cezalar var. Atarsan biri görürse ceza vercekler, ama kim verecek, kaç kişiye verildi. Atanları göremiyorsunuz. Yeni kanunlara mesela plastik petlere yasaklanması lazım. Olacak, bence olacak Türkiye’de. Bence sizin hükümet çalışıyor sizin. Beni internetten Mick Amca’dan takip edin. Türkiye’yi temiz tutalım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne beni buraya davet ettiği için teşekkür ediyorum. Ayrıca bana her zaman destek olan eşim Trudie’ye teşekkür ediyorum”dedi.