BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YASA DIŞI PARA MI TOPLUYOR ?

Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluk alanında bulunan caddeleri otopark yapmasının İmar Kanunu'na aykırı ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu mahkeme kararları ile ortaya çıktı.

04 Aralık 2017 Pazartesi 18:35 < GÜNDEM
Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluk alanında bulunan caddeleri otopark yapmasının İmar Kanunu'na aykırı ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu mahkeme kararları ile ortaya çıktı.

Bilindiği gibi Muğla Büyükşehir Belediyesi ana caddelerde ve yetki ve sorumluluk alanına giren caddelerde bir düzenleme yaparak yolları otopark haline getirmiş ve bir özel şirkete devrederek vatandaştan park ücreti almaya başlamıştı.

Muğla 1.İdare Mahkemesinin kararı ile  paralı otopark uygulamasının İmar kanuna aykırı olduğu ortaya çıktı.

FETHİYE İÇİN ‘’POLİS ÇAĞIRIN’’ DENİLMİŞTİ

Daha önceki yıllarda Fethiye Belediyesi’nin yaptığı ihalenin yasal olmadığı gerekçesiyle Muğla Büyükşehir Belediyesi ‘’ Fethiye ilçesindeki yol üstü araç park yerlerinde herhangi bir ücret ödenmemesi ve ücret talep edilmesi halinde vatandaşların 2918 sayılı karayolları trafik kanunun 79. Madde uyarınca kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunması önemle rica olunur’’ açıklamasını yapmıştı

Muğla 1.İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda parkomat uygulaması yeniden yasa dışı konumuna geldi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin şimdi ne açıklaması yapacağı merakla bekleniyor ?

Belediye otopark sağlamak zorunda

Hukukçular İdare mahkemelerinin bu kararlarına dayanak olarak İmar Kanunu 37 ve 44. madde ile Otopark Yönetmeliği'nin gösterildiğini belirttiler. İlgili Yönetmeliğe göre , belediyeler inşaat ruhsatı işlemleri sırasında tahsil ettikleri otopark bedeli karşılığında vatandaşa otopark hizmeti vermek zorundalar.

BELEDİYELER İMAR İZNİ VERİRKEN PARK PARASI ALIYOR

Belediyeler bu yönetmeliğe dayandırılarak, inşaat ruhsatı aşmasında otopark bedeli tahsil ediyor.Yine bu yönetmeliğe göre belediye, tahsil ettiği otopark harçlarını otoparklarının yapılması için kullanmak mecburiyetinde.
*Muğla 1.İdare Mahkemesi 2017/399 Esas 2017/2254 Karar sayılı kararı ile 12.05.2016 tarihli yol üzeri otoparkların Muğla Kent Hizmetleri AŞ tarafından on yıllığına işletme devrinin yapılmasına dair Büyükşehir Belediye Meclis Kararının İPTALine karar verdi...
 
26570 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR     Aktif Anket Yok...