BU ANKET ÇOK KONUŞULACAK

Muğla genelinde yapılan anket çalışmasında 4 Bin 45 il seçmenine sorular soruldu. İşte Muğla'nın tercihleri

24 Ağustos 2017 Perşembe 16:53 < GÜNDEM
Bir siyasi parti genel merkezinin, Foresight Danışmanlık Hizmetleri şirketine yaptırdığı  anket sonuçlarına göre Muğla'nın tercihi ortaya çıktı. 

Muğla genelinde yapılan anket çalışmasında il seçmeni, ‘en beğenilen belediye’ sorusuna yüzde 37,4 ile Fethiye Belediyesi’ni seçti.

Fethiye Belediyesi’ni Büyükşehir Belediyesi ikinci sırada takip etti. Siyasileri beğeni düzeyleri sonuçlarında ise yine il genelinde Muğla sakinleri yüzde 29,6 ile en beğenilen belediye başkanı ‘Behçet SAATCI’ dedi. İkinci yüzde 24,6 ile Osman Gürün…
 
Muğla’da gerçekleştirilen anket çalışmasında 13 ilçede 18 yaş üstü 4 bin 45 kişiyle yüz yüze görüşüldüğü bildirildi. Temmuz ayının 2’si ile 12’si arasında gerçekleştirilen anket çalışmasında, Muğla seçmeninin siyasi tercih ve eğilimleri ile yerel liderlerin halk gözündeki popülaritesine bakıldı.
 
Muğla’nın sorunu yol ve su fiyatları!

Muğla’nın en önemli sorunu başlığı altındaki soruya Muğla seçmeninin, yüzde 16’sı bakımsız yollar, yüzde 15,8’i su fiyatları ve kesintileri, 15,6’sı ise alt yapının olduğunu belirtti.
 
En beğenilen siyasetçi Behçet Saatcı

‘Muğla’da en çok hangi siyasetçiyi beğeniyorsunuz?’ sorusunun cevabında ise Muğla seçmeninin yüzde 29,6’sının Behçet Saatcı dediği görüldü. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı beğenilen siyasetçiler listesinde yüzde 24,6 ile Osman Gürün, yüzde 11,4 ile Ali Acar, yüzde 11,2 ile Mehmet Kocadon, yüzde 0,8 ile Bülent Karakuş takip etti. Seçmenlerin yüzde 11’i hiçbiri yanıtını verirken, yüzde 11,3’ü ise soruya cevap vermedi.
 
Anket çalışmasında ayrıca ‘en beğenilen belediye’ sorusu da yer aldı. Muğla seçmeni bu soruya yüzde 37,4ile ‘Fethiye Belediyesi’ dedi. Fethiye Belediyesi’nin en beğenilen belediye sorusu cevaplarında birinci tercih olurken, Muğla Büyükşehir Belediyesi ise yüzde 34,6 ile ikinci oldu.  Marmaris Belediyesi ise yüzde 14 ile üçüncü, yüzde 13,9 ile Bodrum dördüncü beğenilen belediye olarak sonuçlarda yer aldı.


Muğla seçmeni ‘adaycı’

Muğla anketinin en çarpıcı sonuçları ise, ‘parti mi aday mı?’ sorularının yanıtlarında yer aldı. Muğla seçmeni, ‘Yerel seçimde oy verirken sizin için hangisi daha önemli?’ sorusuna yüzde 32,3’ü ‘parti’, yüzde 63,1’i ise ‘başkan adayı’ yanıtını verdi.

' İyi bir aday hangi partiden olursa olsun oy veririm '

Ankette, ‘İyi bir Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayına hangi partiden olursa olsun oy veririm’ tercihine Muğla sakinlerinin yüzde 58,2’si ‘katılıyorum’diye yanıtladı. ‘Desteklediğim parti beğenmediğim bir başkana adayı gösterirse diğer adayları incelerim’ şıkkında ise Muğla seçmeni yüzde 70,4 ile ‘katılıyorum’ diyerek ‘yerel seçimde partiyi değil, adayı desteklerim’ dedi.
 
İŞTE ANKETTEN KESİTLER... ANKETİN BÜTÜN DETAYLARI
 
30202 defa okundu.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • NEVZAT EMRAH - 31 Ağustos 2017 Perşembe 18:14
  Güncel yaşamdaki tespitler doğru
  Üzücü olan Türkiye'nin göz bebeği olan MUĞLADA HALKIN yönetici konumunda her hangi lidere pirim vermememiş OLMASI
  Halen yönetici arayışı içinde
  Yerel yönetimlerde partiden çok kişi diyor anket
  Uygulamada bu tam tersi
  Bodrum mutlak BAŞARISIZ SN KOCADONA rağmen
  Başka seçeceğe yönelmiyor
  İşin gerçeği bu inandırıcı dürüst samimi birleştirici sicili temiz bir liderler aranıyor
  Muğla ve ilçelerinde
  Bu arayışta bu meziyetlere sahip kişiler
  Vitrine çıkabilirse siyasi görüşe bakmadan
  Bu kişi beni Ada'm yerine koyacak çalmayacak Ada'm kayırmayacak ihtiyacımız olan projeleri hayata geçirir diye kişiyi lider yönetici seçer

  Muğla ve ilçeleri o kadar kötü YÖNETİCİLER tarafından yönetilmişti
  İyi dürüst çalişkan SAYGILI bir lidere
  HASRET.........
 • Ayşe karal - 30 Ağustos 2017 Çarşamba 01:31
  Sayın belediye başkanımız behçet saatçı fethiyede gelmiş geçmiş başkanların en iyisi fethiyeyi fethiye yapan behçrt saatçıdır
 • SERAFETTIN HARDAL - 29 Ağustos 2017 Salı 11:51
  Behçet saatçi süper aday bakanlık yapacak adam hangi partiyi seçme HAKINA kendisi sahip bence iktidar yanlısı olması büyük avantaj çünkü onu açık olur her fırsatı değerlendirmeli şahsi görüşün benim kendi bilir
 • Ali kara - 27 Ağustos 2017 Pazar 00:34
  Sayin behçet saatçi su ana kadar hep günlük başına yatırım yaptı.tasyakanin yolları çöpleri dereleri işler acısı.nerede kaldı en iyi başkan ve belediye anlayışı.nerede oy oraya hizmet anlayışı olmus