BÖLGEDE İLK KEZ KOLON TÜMÖRÜNE CERRAHİ MÜDAHALE YAPILDI

Bölgede ilk kez Kolon tümörüne cerrahi müdahale yapıldı

05 Temmuz 2019 Cuma 17:19 < SAĞLIK
Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Genel Cerrahi uzmanları  Op.Dr. Barış Gürcü ve Op. Dr. İhsan Pekrü tarafından ilk kez Laparoskopik yöntemle “kolon rezeksiyonu” yapıldı. Kapalı yöntemle, kanserli olan kalın bağırsağa gerçekleştirilen ameliyat ile bölgede bir ilke daha imza atıldı.

Kolon kanserinde tedavi başarısını etkileyen en önemli faktör, cerrahinin kalitesi olduğunu ifade eden Op. Dr. Barış Gürcü,  kolon kanserinde birinci gerekliliğin ilgili tümörün oturduğu kolon bölümünün çıkartılması olduğunu vurgulayarak açıklamalarına şöyle devam etti:
“66 yaşındaki hastamız anemi, halsizlik ve yorgunluk şikayeti ile hastanemize başvurdu. Yapılan  fizik muayene, kolonskopi ve görüntüleme yöntemleri ile kalın bağırsakta kitle olduğu tespit edildi.Kolon tümörü bulunan hastamıza gerekli olan tüm tetkikler tamamlandıktan sonra, kapalı yöntemle kalın bağırsakta bulunan kitlesini aldık  ve bağırsakları birleştirecek şekilde laparoskopik sağ hemikolektomi ameliyatını gerçekleştirdik. Kapalı yöntemle gerçekleştirdiğimiz başarılı ameliyatın ardından hastamız  çok hızlı bir iyileşme gösterdi.  Hastamız 1. gün yürüyüşlerine başladı 3. gün de sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.”
Kolon kanseri kalın bağırsaklarda anormal hücre büyümesi sonucu görüldüğünü ifade eden Op. Dr. Barış Gürcü hastalık ve tedavi yöntemi hakkında şu bilgileri paylaştı:

Bağırsak lümeni içerisine doğru olan büyümeler polip ya da düz lezyon olarak isimlendirilir. Tüm poliplerin yaklaşık % 80'lik kısmı kanser gelişimi için risk faktörüdür. Adenom ya da serrated adenom denilen poliplerden kanser gelişmektedir. Polip kanser gelişmesi süreci arasında belirli bir zaman periyodu bulunduğundan dolayı kanser öncüsü olan bu lezyonları, kolon kanseri taramaları ile kanser gelişmeden saptamak mümkün olmaktadır.

Kalın bağırsak kanserleri, toplumda son dönemlerde sıklığı giderek artmakta olan hastalıklardan biri olup  ameliyatları açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir. Kapalı ameliyatlar genelde safrakesesi, apandisit  ameliyatlarında çok sık kullanılıyor. Kalın bağırsak tümörlerinde büyük merkezlerde  uygulanmaya başlamıştı. Fethiye’de ilk defa uygulanan bu yöntem hastalarımıza  büyük avantajlar sağlıyor. Kapalı yöntemle hastanın ameliyat sonrası ağrısı çok az olmakla birlikte hastanede kalış süresi kısalıyor. Dolayısıyla hasta için çok konforlu.

Rektum kanseri cerrahisinde olduğu gibi kolon kanserinde de cerrahinin kalitesinin, hastalığın nüksetmemesi ve yaşam süresi üzerinde en önemli belirleyici faktör olduğunun altını çizen Op. Dr. Barış Gürcü anatomik bazı planlar üzerinden, standart ve geniş bir temizlikle yapılmasının tedavi başarısını etkileyen en önemli faktör olduğunu belirtti.
 
 
809 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR