BAKAN PAKDEMİRLİ YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Dalaman yakınlarında dün saat 15.10'da çıkan orman yangını 18. saatinde kontrol altına alındı. Olay yerine gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada "Yangın şu saat itibarıyla kontrol altında" dedi.

11 Temmuz 2019 Perşembe 13:13 < GÜNDEM

 


Dalaman yakınlarında dün saat 15.10'da çıkan orman yangını sonrası harekete geçen Muğla Valiliği ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangınlarıyla mücadele ekipleri, 13 dakika sonra Karaağaç mevkisi Kızılçam Koru Ormanları'nın bulunduğu alandaki alevlere ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.

 

Yangın sonrası bölgeye ulaşan 520 personel, 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinesiyle söndürme çalışmalarını gece boyu sürdürdü.

Sabahın ilk saatleri ile hava araçları da bölgede çalışmalara yeniden başladı. Bölgeye sevk edilen çok sayıda helikopter yangına havadan müdahale ediyor.

Yangında Can Kaybı Yaşanmadı
Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangında, faaliyette olmayan bir butik otelin tahliye edildiği, söndürme çalışmalarına katılan bir arazözün yandığı, bazı iş makinelerinin zarar gördüğü öğrenildi.

Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye ilçesine kadar yayılan yangınla ilgili oluşturulan kriz merkezinde çalışmaları yönetiyor.

Yangın Göcek'e ulaştı
Karacaağaç Mahallesi'nde başlayan yangın nedeniyle komşu Kayadibi ve Taşlıca mahalleleri boşaltıldı.

Jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri anonslar yaparak alevlerin tehdit ettiği mahalle sakinlerinden evlerini boşaltmalarını istedi. Ekiplerin çalışmasıyla her iki mahalledeki 34 ev tedbir amaçlı tahliye edildi.

Bunun üzerine mahalle sakinleri taşıyabildikleri eşyalarını traktörlerine ve kamyonetlerine yükleyerek bölgeden uzaklaştı. Bazı vatandaşlar da ahırlarda bulunan hayvanlarını güvenli bölgelere götürdü.

Yangın, Fethiye'ye bağlı Taşbaşı ve Gökçeovacık ile turistik Göcek Mahallesi'ne kadar ulaştı. Bölgeden yükselen dumanlar Göcek'te gökyüzünü kapladı.

Bakan Pakdemirli'den  Yangınla ilgili açıklama
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli şu ifadeleri kullandı:

"Ben yurt dışındaydım. Yangını ilk anından bu yana takip ettim. Çok büyük bir yangın değildi ama yerleşim yerlerine yakınlığından dolayı ciddiye aldığımız bir yangındı. Çok güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Sabaha kadar karadan söndürme çalışmaları devam etti. Sabah 05.30'dan itibaren helikopterli müdahaleler başladı hala da devam ediyor. Can ve mal kaybımız yok. Yangının ne kadar alanı etkilediğini tamamen söndürünce öğreneceğiz. Geçen yıldan bu yana yangınlara müdahaleler ile ilgili önemli bir performans yükselişimiz var. Orman Genel Müdürlüğü'müz yangına müdahalede dünyada açık ara birinci. Tek derdimiz bir ağaç az yansın. Yangın şu saat itibarıyla kontrol altında. Tam söndürülmedi."

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dalaman yakınlarında saat 15.10'da çıkan orman yangını sonrası harekete geçen Muğla Valiliği ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangınlarıyla mücadele ekipleri, 13 dakika sonra Karaağaç mevkisi Kızılçam Koru Ormanları'nın bulunduğu alandaki alevlere ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.

Saat 15.23'te başlayan söndürme çalışmaları devam ederken, yangının çıkış saati itibarıyla hava sıcaklığının 37 derece, nem oranının yüzde 18 ve rüzgarın da batıdan 40 kilometre hızla esmesi gibi olumsuz şartlar nedeniyle alevler kısa sürede büyüdü.

Yangın sonrası Kayadibi Mahallesi ve bölgedeki seralar tedbir amaçlı boşaltılırken, havanın kararması nedeniyle sadece karadan müdahale gerçekleştirildi.

açıklamada, herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangında ilk tespitlere göre bir butik otel ve 350 hektar alanın etkilendiği aktarıldı.

880 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR