AV. ŞENOL ÖZÇAKICI

senolozcakici@istanbulbarosu.org.tr 22 Haziran 2017 Perşembe 17:24 DİĞER KÖŞE YAZILARI

FETHİYE HALKI BÖYLE DEVAM ETSİN 'SEMER VURAN' ÇOK OLUR

Ramazan Bayramı tatili için yoldaydım dün. Bu bayram istikamet, eşimin memleketi Samsun. Her Samsun yolculuğumda, Göcek Tünelinden kat kat büyük tünellerden ÜCRETSİZ geçip, bir FETHİYE'li olarak söylenirim. Bu sefer kendi kendine söylenmek yerine yazayım dedim. 


İstanbul'dan, Samsun'a giderken önce İstanbul-Ankara otobanını kullanıyorsunuz. İzmit civarında her biri Göcek Tünelinden büyük 2-3 viyadük tünelden, sonra devasa Bolu Tünelinden geçiyorsunuz. 300 km civarı da otoban kullanımı için toplamda sadece 19,00 TL ödüyorsunuz. (Umarım bu yazıyı okuyan yetkililer, 'halkımız  ücreti az buluyormuş deyip zam yapmazlar.)


Asıl acı gerçek, Gerede gişelerinden çıkıp, Karadeniz'e doğru yol almaya başlayınca çarpıyor FETHİYE'linin yüzüne. Projesi hazırlanmış tüneller arasında 3. sırada yer alan, ancak 5488 metrelik uzunluğu ile şu an trafiğe açık en uzun tünel ünvanına sahip, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli, tabiki ÜCRETSİZ. 


Ben bu sefer Kargı'dan, Sinop yoluna döndüğüm için, Kargı > Osmancık > Samsun güzergahındaki tünelleri yazmıyorum. Ama gerek Samsun'a kadar, gerekse, Samsun-Sarp arasında onlarca ÜCRETSİZ tünel olduğu herkesin malumu. Bitmesine çok az kalan, 14300 metre uzunluğundaki Ovit Tüneli de ÜCRETSİZ olacak tabiki. 


Boyabat ile Gerze'yi birbirine bağlayan, 1162 rakımda inşaa edilen, tek tüplü, 2016 metre uzunluğundaki Ahmet Muhip Dranas Tüneli tabiki ÜCRETSİZ. 


Gerze ile Alaçam'ı birbirine bağlayan, çift tüplü 1529 metre uzunluğundaki, Yenikent Tüneli tabiki ücretsiz.


Yurdumuzun dört bir tarafından onlarca ÜCRETSİZ tünel örneği bulabiliriz. Ama Göcek Tüneli gibi ÜCRETLİ olan, ikinci bir örnek bulma şansımız yok.


 Devletimiz, yap-işlet-devret modeliyle yapılan Göcek tünelinin yanına, kendi imkanlarıyla 2. bir tünel daha inşaa etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, 14 Mayıs 2015 tarihli Muğla mitinginde söylediği, 'Dalaman ile Fethiye'yi birleştiren, Muğla'yla Antalya arasında bağ kuran Göcek 2 Tüneli Muğla'lılara ücretsiz olacak inşallah' sözü de 'gerçekleşmeyen Başbakan sözleri' arasında yerini aldı. Bitmiş olmasına rağmen 2 yıldır açıl(a)mayan Göcek 2 Tüneli, şayet bir gün açılırsa, Sn. Ahmet Davutoğlu da, namusu sayılacak bu sözüne mutlaka sahip çıkacaktır. 


Gelelim konunun özüne; memleketin dört bir yanında yüzlerce ÜCRETSİZ tünel varken, Göcek Tüneli neden ÜCRETLİDİR? Fethiye'lilerin de vergileriyle inşa edilen yüzlerce ücretsiz tünel var iken, Fethiye'liler neden Göcek Tünelinden geçerken 5 TL ödemek zorundadır? 

Kimse partizanlık olarak algılamasın lütfen; onlarca ÜCRETSİZ tünel gibi, Göcek Tüneli de Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında inşa edilmiştir, görevlerini yaparak açtıkları tüm tüneller için teşekkür edelim önce. Ülke çapında ikinci bir örneği olmayan ÜCRETLİ TÜNEL saçmalığını kabullenen, içine sindiren Fethiye halkının bu kabullenmişliği sürdüğü müddetçe 'semer vuran' çok olacaktır. Bu ÜCRETLİ TÜNEL saçmalığı başlayalı nerdeyse 11 yıl oldu. Bu 11 yılda yapılan seçimlerde, bu ÜCRETLİ TÜNEL'in mimarı iktidarın temsilcileri Fethiye halkının kapısını çaldı, oy istedi. Yetmedi son iki dönemde, Fethiye halkı, iktidar partisinden milletvekili adayı olan Sn. Hasan Özyer'i meclise gönderdi. Sn. Hasan Özyer'den beklentim, Fethiye halkının bu 'kadirşinaslığı' karşısında, yakınlarda açılması beklenen Karabel Tünelinin de ücretli olması için çaba göstermesi ve Türkiye'nin ikinci ücretli tünelini de, kimseye kaptırmayarak, Fethiye'ye armağan etmesidir.
4400 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Levent Kurtboğan - 23 Haziran 2017 Cuma 08:22
    Değerli kardeşim. 43 yılı yurtdışında geçmişİstanbullu olup şehir gürültüsü ve diğer mâlüm nedenlerden huzur içinde uzatmaları yaşamak ama bu arada ölmeyi düşünmeyen 68 kuşağı bir ağabeyiniz olarak 3 yıldır yerleştiğimiz bu şirin beldede sorun sadece göçek tünelimi.?UNESCO nun dünya kültür mirası kabul ettiği ölüdeniz de insanlar olayı sezon olarak düşünüyorlar.Yerli yabancı kim olursa olsun fiyatlar astronomik.Birde herşey pound la.Kış aylarında bütün garsonlar inşaatçı. En mühimi bu zamanda kanal vidanjör ne demek? Site yöneticisi olmam dolayısıyle belediyelere hep sorarım cevap dünya bankası 65.milyon euro göndermiş sezon sonu başlayacak deniyor.ne bitmez sezonmuş? Birde şu malum çöp sorunu. Alın 50 kuruş her şişeden depozito.bakalım plastik kalıyormu etrafta.Almanyada her pet şişe 25 sent depozito ludur ve her dükkân almak mecburiyetindedir.Haklısınız böyle gelmiş böyle gitmemeli
CHP'nin Fethiye Belediyesi Başkan Adayı Kim Olmalı?