ARTIK DUR DEMELİ !

Hiçbir resmi yerde kaydı olmayan, künyesi yer almayan, arama motorlarındaki fotoları izinsiz ve telifsiz olarak kullanan haber sitesi adı altında açılan sitelerin artması işini doğru yapan gazetecilerin tepkisini çekiyor. Su Basın Yayın Reklam Ajansı Sahibi Serap Ülkü ‘Artık böyle sitelerin denetlenme zamanı gelmiştir’’ dedi.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 12:04 < MEDYA
Hiçbir resmi yerde kaydı olmayan, künyesi yer almayan, arama motorlarındaki fotoları izinsiz ve telifsiz olarak kullanan haber sitesi adı altında açılan sitelerin artması işini doğru yapan gazetecilerin tepkisini çekiyor. Su Basın Yayın Reklam Ajansı Sahibi Serap Ülkü Özdemir ‘Artık böyle sitelerin denetlenme zamanı gelmiştir’’ dedi.

Türkiye’de basın kuruluşları denetime tabi tutulurken, aynı durum haber siteleri için geçerli olmuyor. Bu konuya değinen Su Basın Yayın Reklam Ajansı Sahibi Serap Ülkü Özdemir ‘’ Aylık olsa bile bir gazete – dergi açılırken, savcılığa başvuruyorsunuz. Ayrıca sorumlu yazı işleri müdürünüz bulunmak zorundadır. Gazete de, herşeyi ortaya koyan künye bulunuyor. Yine medya kuruluşu olduğunuz için Esnaf Odası veya Ticaret Odası Kaydınız ve Vergi Dairesi kaydınızı yaptırıyorsunuz. Muhasebeciniz var. İşyeri tutup kirasını ödüyorsunuz. Fakat haber sitesi adı altında bazı site açan kişiler, evden oturup sahte isimlerle, haber yaptıklarını sanıyorlar. Hiçbir yerde kayıtları yok. Hatta sitelerinde künyeleri de yok. Bu duruma artık dur denilmelidir’’ dedi.

‘’Dernekler, cemiyetler bu işi takip etmeli’’

‘’Bugün sakıncalı görülen siteler, mahkeme kararı olmadan kapatılabiliyor. Ben yetkililere sesleniyorum. Bu şekilde açılan haber siteleri de sakıncalı site olarak görülerek kapatılmalıdır’’ diyen Özdemir ‘’Bu sadece birkaç gazetecinin bireysel çabası ile olmaz. Buradan bütün basın dernekleri, cemiyetlerine sesleniyorum. Bunun takipçisi olmalısınız’’ ifadelerini kullandı
2299 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR     Aktif Anket Yok...