AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR…

Ağaç Yaş İken Eğilir…

08 Mayıs 2019 Çarşamba 17:04 < ÇEVRE - HAYVANLAR
Lider Tarım Kampına katılan öğrenciler Vali Esengül Civelek’ten belgelerini aldı. Bakanlığın desteklediği İl Müdürlüğünce bu yıl 6. Düzenlenen “Lider Çocuk Tarım Kampı” tamamlandı.

Bu yıl ki ana teması“Sıfır Atık” olan “Lider Çocuk Tarım Kampı” na Menteşe İlçesinden Dokuzçam İlkokulu öğrencileri katıldı. 20 öğrencinin katıldığı kampın ilk gününde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Şube Müdürü Bekir Erdoğan Sıfır Atık konusunda eğitim verdi.
 
Ardındanöğrencilerin sıfır atık konusunda evdeki atıklardan hazırladıkları tasarımları İl Müdürlüğünde sergilendi. Atık tesisinin yanı sıra Akyaka Su Ürünleri Kooperatifini ziyaret eden öğrencilere balıklar hakkında bilgi verildi. Azmakta tekne turu yapan öğrenciler bir nevi akvaryum olan Azmakta yaşayan balıkları tanıma fırsatı buldu. Denizlerdeki kirliliğe de dikkat çeken yetkililer bu konuda öğrencilere bilgiler verdi.  Öğrenciler daha sonra İl Müdürlüğünce Menteşe İlçesi Gülağzı Mahallesinde düzenlenen Vali Hanım Çileği tarla gününe katılarak etkinliğe renk kattı. Bol bol çilek yiyen öğrenciler dikim ve hasat gerçekleştirdi. Vali Esengül Civelek’in katıldığı tarla gününde öğrenciler katılım belgelerini Muğla Valisi Esengül Civelek, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız ve İl Müdürü Şakir Fırat Erkal’dan aldı.

İkinci gün Köyceğiz İlçesi Palmiye Merkezini gezen öğrenciler merkez hakkında bilgi edindiler. Gezen palmiye başta olmak üzere fosil bitki sikas, aşure ağacı gibi tropik ve subtropik ortamda yetişen bitkileri, değişik kaktüs ve palmiye türlerini yerinde görme fırsatı yakaladılar. Palmiye merkezinden sonra Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Çiçek Seralarını gezdiler. Öğrenciler daha sonra Toparlar Mahallesinde bulunan Sandras Arı Ürünleri Çiftliğini ziyaret ederek arıcılık ve arı ürünleri hakkında bilgi aldı ve ikram edilen bal, polen gibi arı ürünlerini afiyetle yedi.

Üç gün süren kamp boyunca sıfır atık ile ilgili çevre duyarlılığı kazanan öğrenciler birçok tarımsal işletmeyi ziyaret ederek yerinde görerek öğrendi, çeşitli oyunlar oynayarak eğlendi.Okul idaresi ve öğretmenleri farkındalık yaratan ve öğrencilerde çok olumlu etki bırakan bu eğitim çalışması için İl Müdürlüğüne teşekkür etti. Özellikle köyü dışında başka yerlerde büyük tarımsal faaliyetleri görmelerinin çocuklar üzerinde olumlu bir etki bıraktığını söylediler. Sıfır atık eğitinin ise çevreye duyarlılıklarını arttırdığını ifadeler ettiler.
 
71 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR