250 DÖNÜMLÜK KIZILÇAM ORMANI KÜL OLDU

250 DÖNÜMLÜK KIZILÇAM ORMANI KÜL OLDU

11 Temmuz 2019 Perşembe 20:04 < GÜNDEM
Fethiye’nin Karaçulha Mahallesi’nde çıkan yangında 250 dönümlük kızılçam ormanı yandı.
Fethiye’nin Karaçulha Mahallesinde  Batı Akdeniz Bölge Toptan Sebze Hali arkasında ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda,  yaklaşık 3 saatlik bir çalışmanın ardında kontrol altına alındı.
Karaçulha Mahallesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Batı Akdeniz Bölge Toptan Sebze Hali ve Fethiye İşletme Fakültesinin arkasında kalan kızılçam ormanlık alanında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.  Bölgeden yükselen dumanları görenlerin haber vermesi üzerinde, yangını söndermek için orman ve belediye itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi.
Saat 15.45 sıralarında başlayan ve yaklaşık 3 saatte kontrol altına alınan yangına 4 helikopter, 15 arazöz, 6 dozer ve yaklaşık 50 personel katıldı. Bölgedeki inşaat ve hafriyat  şirketlerinin iş makinaları da yangına müdahale ederken, yaklaşık 250 dönümlük kızılçam ormanının yandığı öğrenildi.
Yangının çıkış nedeninin bilinmediği ve  görevli ekiplerce araştırıldığını söyleyen Karaçulha Mahalle Muhtarı Mustafa Gizli, “Henüz Dalaman’da başlayan ve Göcek’e kadar devam eden yangının acısını yaşarken, bir yangın haberi de mahallemizden aldık. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangını yaklaşık 3 saatte kontrol altına alabildik. Yaşamak istemediğimi olaylar ama ne yazık ki yaşıyoruz. Bu anlamda yangının sönmesinde emeği geçen Orman İşletme Müdürlüğü personelimize, Büyükşehir İtfaiye Müdürlüğü personelimize, Fethiye Belediyesi personelimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
ARAZÖZ YIKILMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ
Karaçulha Mahallesinde çıkan orman yangınına müdahale etmek isteyen ekipler canla başla mücadele ederken, yangının önünü kesmek için giden arazöz  ormanlık arazide dik rampada ilerlerken yan dönerek yıkılma tehlikesi yaşadı. Arazözün yıkılma tehlikesini gören diğer yangın işçileri arazözdeki suyu boşaltarak büyük bir tehlikeyi önlediler.
 
444 defa okundu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR